Бивш военен министър: Скандално! Може да дадем до 100% от нашите С-300 на Украйна
“Скандално. Превърна депутати, които така и не разбраха за какво гласуват, в обикновени натискачи на копчета. Това беше емоционално, но не и рационално решение.”
Така коментира в “Тази сутрин” по БТВ Димитър Стоянов, секретарят по сигурност и отбрана на президента и бивш служебен министър на отбраната, решението на Народното ни събрание да се даде неопределен брой “дефектни ракети” С-300 на Украйна. То бе взето на закрито заседание.
“Когато написаха “неизправни ракети”, дали депутатите знаят какво се крие зад “неизправни”? Неизправна ракета не означава неработоспособна. Тя може да поразява въздушни цели. Неизправна ракета е всяка една, чийто един или няколко параметри се отклоняват от експлоатационната документация. Тези параметри са срокови. До 12 часа могат да бъдат изправни, в 12,01 часа могат да бъдат неизправни до една. Има възможност да бъдат дадени до 100 процента от наличните ракети за зенитно-ракетни комплекси. Отвореното решение в Народното събрание е неправилно. Да бяха записали определена бройка. Сега оставиха на министър Тагарев да решава”, заяви Димитър Стоянов.
Броят на ракетите, с които разполагаме, е изключително ограничен, добави той.
На въпрос дали решението на парламента ще доведе до намаляване на боеспособността на българската армия, Стоянов отговори: “Вие го казахте, аз го потвърждавам.”
Според секретаря на президента по сигурност и отбрана Димитър Стоянов вчерашното решение на Народното събрание за предоставяне на неизправни зенитно-управляеми ракети на Украйна е отворено, което позволява на изпълнителната власт да предостави до 100 процента от ракетите на ЗРК С-300. Бившият министър на отбраната смята, че е трябвало в решението да бъде записана определена бройка ракети. Той посочи още в интервю по БТВ, че решението на парламента от декември 2022 г. дава право на Министерския съвет да предостави искана от Украйна помощ, но съобразно възможностите ни. В този случай, обаче се потърсиха гласовете на депутатите. Ако аз бях министър на отбраната, нямаше да подкрепя такова решение, бе категоричен Димитър Стоянов.
През 2015 г., припомни г-н Стоянов, ръководството на ВВС възстанови изправността на ракетите, благодарение на експертизата на Зенитно-ракетните ни войски. След като могат да бъдат ремонтирани в Украйна, защо не се ремонтират в България, попита секретарят на президента. Неговото мнение е, че и парче от ракета не бива да излиза от Българската армия.
По време на служебното правителство, в което Димитър Стоянов бе министър на отбраната, е стартирана процедурата по закупуване на нови зенитно-ракетни комплекси с изпращането на искане за предоставяне на информация до САЩ, Франция, Германия и Израел, стана ясно от интервюто. Отговорите вече били в нашето министерство и се очаква решение и продължение на процеса. Въпреки това, обаче, каза г-н Стоянов, не бива да се отказваме веднага от нашето въоръжение, защото не се знае как ще продължи войната и дали някой дрон няма на прелети над България, както стигна до Загреб и Румъния, например. В този смисъл той смята, че трябва да имаме способности да защитим нашето небе. До 3-5 години няма как да се освободим от тези комплекси, прогнозира бившият министър на отбраната.