Във водите на Ангара откриха древни ракообразни
Руски изследователи са открили, че река Ангара е дом на неочаквано древен вид ракообразни, за които се предполага, че са обитавали крайбрежните райони на езерото Байкал в далечното минало. Според учените това е било преди около 5,5 милиона години, а след това ракообразните са мигрирали към речните екосистеми на Ангара (след появата на тази река). Това съобщи пресслужбата на Руския научен фонд (РНФ), цитирана от ТАСС.
„Новият вид ракообразни се оказа с няколко милиона години по-стар от своите роднини в Байкал въпреки факта, че Ангара се е образувала десетки милиони години по-късно от езерото. Това предполага, че видовете Ангара преди са живели в топлите крайбрежни райони на езерото и едва сравнително наскоро – преди 100-150 хиляди години са се „преместили“ в реката“, се казва в съобщението.
Това откритие е направено от група биолози, ръководени от Полина Дроздова, водещ изследовател в Изследователския институт по биология на Иркутския държавен университет, докато изучават популациите на вида ракообразни Eulimnogammarus verrucosus, един от представителите на уникалната фауна на езерото Байкал.
Наскоро руските учени откриха, че тези безгръбначни всъщност представляват не един, а три много сходни вида ракообразни, което предизвиква допълнителен интерес към тяхното изследване.
Биолозите се заинтересуваха дали подобни, все още неизвестни на науката видове ракообразни присъстват не само в Байкал, но и в единствената река, изтичаща от него – Ангара. Тя е интересна с това, че е доста млада, тъй като възрастта й не надвишава 100-150 хиляди години, което е изключително малко в сравнение с възрастта на самото езеро Байкал, която е 25-30 милиона години.
В същото време Ангара служи като трудно преодолима бариера за движението на плитководните обитатели от различните й брегове.
Анализът, извършен от учените неочаквано показал, че тази бариера е преодоляна не само от представители на два вида Eulimnogammarus verrucosus, живеещи край южните и западните брегове на езерото Байкал, но и от неизвестен досега древен вид байкалски ракообразни. Така наречената бариера се е появила край бреговете на езерото Байкал преди около 5,5 милиона години, много преди появата на самата Ангара, както и на трите други вида Eulimnogammarus verrucosus.
По думите на учените наличието на този вид ракообразни в река Ангара и липсата им в самия Байкал предполага, че климатът и структурата на екосистемите на езерото са се променили значително през последните няколко милиона години.
„Сега Байкал е студено езеро, но в миналото е било доста топъл водоем, в който е можело да живеят предците на ангарските ракообразни. След появата на Ангара тези безгръбначни напускат Байкал и се заселват в по-топлите води на реката, където се създават по-комфортни условия за тяхното местообитание“, поясниха руските биолози.