Москва: ЕС вписа пладнешката кражба в списъка на своите правила

С печалбата от блокираните руски активи Европа ще храни киевския режим
Страните от ЕС във вторник одобриха план за използването на 90 на сто от постъпленията по замразените от общността активи на Руската централна банка, предаде “Ройтерс” с позоваване на белгийското правителство. Европейските министри се споразумяха “да използват извънредните приходи от замразените руски активи за подкрепа на отбраната и възстановяването на Украйна в контекста на руската агресия”, се казва в съобщението.
Предвижда се активите да осигуряват около 5 млрд. евро годишно, като Украйна ще получава помощта на два транша годишно, а до края на тази година ще получи 3 млрд. евро. Предлага се по този механизъм 90 процента от присвоените доходи да бъдат внасяни в т. нар. Европейски фонд на мира, а останалите 10 на сто да отиват в разнообразните програми на ЕС, свързани с “подкрепа на потенциала на отбранителната промишленост на Украйна и нейните потребности за възстановяване”.
През 2022 г. страните от Г-7 замразиха около 280 млрд. долара руски държавни активи, под предлог че Москва е “нападнала” Украйна. Над две трети от тях се държат в европейски финансови институции. Само през миналата година от лихвите е натрупана чиста печалба от близо 4 млрд. евро. В ЕС планират киевският режим най-напред да получи натрупаната от 15 февруари т. г. печалба. А за първото тримесечие това са около 557 млн. евро – доход от замразените 159 млрд. евро.
Агенция Bloomberg уточнява, че повечето страни в Европа по примера на Германия ще подкрепят плана на САЩ да използват въпросните приходи от блокираните руски активи за покриване на обещаната вече от Запада помощ за Киев, възлизаща на 50 млрд. долара. Европейските банкови експерти били склонни да приемат, че подобна схема е по-малко рискова както за финансовата, така и да правната система на ЕС. Тя ще бъде обсъдена на срещата на финансовите министри и управляващите централните банки на страните от Г-7, свикана тези дни в Италия.
По повод решението на ЕС за отнемане печалбата от замразените суверенни руски активи директорът на департамента по комуникации на МВФ Джули Козак предупреди, че самата идея за конфискация може да доведе до криза на световната валутна система. Не трябва да се забравя, че Русия вече неведнъж напомни, че нейните ответни мерки “може да бъдат както симетрични, така и асиметрични и за целта ще бъдат задействани най-разнообразни механизми – правни, финансови и административни”. Според наблюдатели в Русия остават немалко активи на западни компании, които след обвяване на санкциите бяха принудени да затворят бизнеса си в страната.