Патриарх Даниил: Нека търсим общуването с Господ Иисус Христос, за да се справяме с трудностите
Братя и сестри, нека търсим това живо общуване с Господ Иисус Христос, за да укрепваме, защото без Божията сила не можем да се справим с трудностите и не можем да получим трайна, истинска радост. Това каза днес в проповедта си Негово Светейшество Софийският митрополит и български патриарх Даниил, след като отслужи света литургия за празника на столичния храм “Св. мъченица Параскева”.
Както пише богословът проф. Иван Желев в рубриката “Православен календар” на БТА за днешния празник, Параскева Иконийска (тя е различна от мъченицата Параскева Римлянка и преподобната Параскева Епиватска) била родена в края на трети век в град Икония, област Ликаония, Южна Мала Азия. Родителите й били християни и кръстили дъщеря си така, защото била родена в петък (на гръцки “параскеви”), а петък е денят на Христовата изкупителна смърт. Параскева израснала като убедена християнка и помогнала на много хора да опознаят, и да приемат вярата в Спасителя Христос. Но по време на гоненията при император Диоклетиан тя била измъчвана и убита заради вярата си, в Икония, в 303 г.
Когато родителите на Параскева починали и тя наследила немалко богатство, но използвала имуществото си не за суетни неща, не за развлечение и за приятно прекарване на времето, а за помощ на нуждаещите се и за укрепване в този добродетелен живот, който тя е възприела от своите родители, каза патриарх Даниил. Любовта й към Бога била такава, че не е мислела и не е искала да се задомява. Тя, в своята младост, е решила да служи докрай на Бога и да се посвети изцяло нему, и когато настанало гонение срещу християните, в Икония дошъл пратеник на императора да осъществява този декрет, разказа Негово Светейшество.
Патриарх Даниил говори в проповедта си и за мъченията, на които е била подложена Параскева. Но всички тези ужасни мъчения не могли да сломят нито вярата й, нито упованието й в Бога, нито любовта й, и през нощта, затворена в тъмницата, Господ изпратил ангел, който я укрепил, като й показал оръдията за мъчение, които сам Господ Иисус Христос претърпял. И с това Господ я укрепил, изцелил я и по чудесен начин се възвърнало здравето, целостта на тялото й. Удивени на другия ден, мъчителите продължили мъченията и след като не успели да я сломят, да я принудят да се отрече от Бога, я осъдили на посичане с меч. И така пострадала младата девица Параскева през 303 година, каза българският патриарх.
Негово Светейшество отбеляза, че всеки един мъченически подвиг ни удивява – как чрез вярата, как чрез силата Христова, крехкото човешко тяло става по-силно от желязото, с което са били мъчени. Става по-силно от цялата държавна машина на Римската империя, където императорът е имал абсолютната власт.
Много, много човеци са страдали по различни начини, по различни причини, единствено и само християните докрай са устоявали в надеждата си, докрай са устоявали в благоразположението си, дори към мъчителите, по примера на Господ Иисус Христос, каза патриарх Даниил в словото си.