Председателите на парламентите на България и Виетнам обсъдиха връзките в енергетиката, икономиката и туризма
Ролята на парламентите за разширяване на икономическото и секторното сътрудничество обсъдиха на среща председателите на законодателните институции на България и Виетнам. Председателят на Народното събрание Росен Желязков разговаря с председателя на Националното събрание на Социалистическа република Виетнам Въонг Дин Хуе.
Росен Желязков и водената от него делегация бяха официално посрещнати в парламента на Виетнам лично от неговия председател Въонг Дин Хуе. Те бяха поканени в Традиционната зала, където председателят на българския парламент се разписа в Златната книга за официални гости. На срещата на „четири очи“ председателите на двете законодателни институции са обсъдили ролята на парламентите за развитие на двустранните отношения в редица сфери от взаимен интерес.
Повече от седем десетилетия Виетнам е наш доверен приятел и важен партньор в динамично развиващия се регион на Югоизточна Азия е подчертал председателят на Народното събрание Росен Желязков. Той е изразил желанието на България за по-нататъшно укрепване на традиционните отношения на близко приятелство и взаимно уважение и е отбелязал специалното внимание, което страната ни отдава на Съвместната декларация, която е основополагащ документ на партньорството от нов тип и предвижда нов модел на икономическо сътрудничество. След разширяването на политическия диалог на най-високо ниво имаме всички предпоставки за увеличаване на стокообмена и инвестициите между двете страни, е подчертал Росен Желязков. Времето е сито, което пресява хората и накрая остава само златото, нашето приятелство е от миналия век и ще продължи и през следващия, е добавил той.
Председателят на Народното събрание Росен Желязков е изразил удовлетворение от динамичния политически диалог през последните години, който дава силен тласък за по-нататъшно задълбочаване на двустранните отношения. Той е споделил своята увереност, че учредяването на българска група за приятелство в 15-тото Национално събрание на Виетнам ще създаде условия за засилване на обмена и за разширяване на сътрудничеството в различни области от взаимен интерес. Росен Желязков е заявил, че страната ни желае задълбочаване на политическия диалог и на сътрудничеството в областта на икономиката, инвестициите, свързаността, отбраната, върховенството на закона.
Председателят на Националното събрание на Виетнам Въонг Дин Хуе е отбелязал, че в лицето на България Виетнам вижда приятел и партньор, който може му помогне да разшири присъствието си на Балканите и в ЕС. Силно желаем засилване на отношенията между двете страни и разширяването им в сферите на икономиката, търговията, науката и образованието, е посочил той.
По-късно председателите на парламентите на България и Виетнам дадоха началото на пленарните разговори между представителите на законодателните институции на двете страни.
В програмата на посещението са предвидени срещи на председателя на Народното събрание Росен Желязков с генералния секретар на Централния комитет на Виетнамската комунистическа партия Нгуен Фу Чонг, с министър-председателя на Социалистическа република Виетнам Фам Мин Чин и с президента на Виетнам Во Ван Тхъонг.
Меморандум за разбирателство за установяване на приятелски отношения на сътрудничество между виетнамския град Лай Чау и Казанлък подписа кметът на общината Галина Стоянова в Ханой. На официалната церемония присъстваха председателят на Народното събрание Росен Желязков и председателят на Националното събрание на страната Въонг Дин Хуе.
Кметът на Казанлък Галина Стоянова е в Ханой заедно с българската парламентарна делегация, водена от председателя на Народното събрание Росен Желязков, която е на официално посещение в Социалистическа република Виетнам.
В документа представителите на виетнамския град Лай Чау и община Казанлък се ангажират да предприемат мерки за общо развитие и разширяване на сътрудничеството в конкретни области. Предвижда се двете страни по меморандума редовно да обменят информация за обстановката в областта на социално-икономическото развитие, потенциалът, силните страни, предпочитаните политики и да насърчават инвестициите в производството и бизнеса в различните сфери. Предвижда се град Лай Чау и община Казанлък да разработват годишни планове за сътрудничество, които да се одобряват за всяка година след обсъждане на постигнатото през изминалата и одобряване на план на дейностите за следващата година. Като приоритетни области за взаимодействие в меморандума са посочени – насърчаване на инвестициите, обмен на информация, подкрепа за обучение, трансфер на технологии, сътрудничество в областта на туризма, културата, професионалното обучение и науката.