Страните от ЕС подкрепиха предложението на ЕК за мита върху вноса на електрически коли от Китай
Европейската комисия съобщи, че страните членки на ЕС са одобрили предложението й за налагане на допълнителни мита върху китайските електромобили, съобщиха “Ройтерс” и ДПА.
Предложението е било подкрепено от достатъчен брой държави, подчертава ЕК. Десет страни членки са подкрепили налагането на митата, 5 са били против, а 12 са се въздържали. Германия е гласувала против. Новите мита, достигащи до 35 на сто, могат да влязат в сила от ноември, ако до тогава не се стигне до споразумение с Китай, посочват дипломати. Еврокомисията посочи, че ще продължи преговорите с Китай, за да опита да постигне “алтернативно решение в унисон с правилата на Световната търговска организация, което и да отговори на установените от Комисията незаконни субсидии от страна на Пекин за китайските автомобилостроители”.
Акциите на европейските автокомпании се покачиха, след като ЕК обяви, че ще продължи разговорите с Китай за митата. Европейският съюз се е запътил към “икономическа студена война” с Китай, обяви в интервю по унгарското държавно радио премиерът на страната Виктор Орбан, предаде “Ройтерс”. Той каза това броени часове преди страните членки да гласуват новите мита върху китайските електромобили.
“Това, което ни карат да направим, или това, което ЕС иска да направи, е да разпали икономическа студена война”, заяви Орбан. Той допълни, че страната му не иска да бъде притисната между два оформящи се икономически блока и иска да поддържа отношения и с двата.
По думите му за европейските стоки ще бъде все по-трудно да се продават по света, ако световната икономика се раздели на два противопоставящи се икономически блока.