Актуализирана макроикономическа прогноза
Съгласно публикуваните на 27 юни 2023 г. за обществено обсъждане Проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2023 г. и Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2023-2025 г., основните макроикономически показатели, прогнозирани за 2023 г. са:
- 1.8% ръст на БВП, който ще е формиран основно по линия на потреблението, износа и изменението на запасите;
- 8.7% средногодишна инфлация, която в края на 2023 г. да се понижи до 5.6 %. В най-голяма степен очакваното забавяне ще се дължи на значително намаление на приносите на групите храни и енергийни стоки, като последните се очаква да имат лек спад в края на годината. Първите признаци за това се проявяват от данните за хармонизирания индекс на потребителските цени за м. май 2023 г., който е -0.2% спрямо предходния месец.
Предвидено е преустановяване прилагането на въведените през 2022 г. намалени ставки за ДДС и акциз на определени стоки и услуги, а именно:
- От 1 юли 2023 г. отпада прилагането на намалена ставка от 9% на ДДС за природен газ и централно отопление;
- От 1 август 2023 г. отпада освобождаването от акциз на електрическата енергия, природния газ и втечнения нефтен газ (LPG).
Положителното е, че до края на годината ще се прилага:
- 0% ставка на ДДС за хляб и брашно;
- 9% ставка за ресторантьорски, кетъринг и туристически услуги и спортни съоръжения.
Не са предвидени съществени промени в данъчните закони, с изключение въвеждането на акциз за течностите за електронни цигари, несъдържащи никотин, и заместителите на тютюна, съдържащи никотин в обхвата на акцизните стоки (считано от 1 август 2023 г.).
Предвидено е запазване на минималната работна заплата на 780 лв., размерите и съотношенията на осигурителните вноски за фондовете на държавното обществено осигуряване и за здравно осигуряване, максималният месечен осигурителен доход (3 400 лв.) и освобождаването от осигурителна вноска за фонд „Гарантирани вземания на работниците и служителите“.
Считано от 1 август 2023 г. е заложено повишаване на:
- минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица (от
710 лв. на 780 лв.), който е основа за определяне на някои социални вноски; - минималният осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводителите – от 710 лв. на 780 лв.
По отношение на останалите предложени промени в данъчни и други закони, вкл. и тези свързани с ограничаване плащанията в брой, информация за тях ще бъде представена след приемането им.