Александър Йоловски се връща във властта като заместник-министър
Ексминистърът стана известен с това, че е под охрана на НСО след заплахи към него и децата му, за които се твърди, че са отправени от Кирил Петков
Със заповед на премиера Димитър Главчев са назначени 9 заместник-министри в 6 министерства.
В Министерството на отбраната длъжността заемат Радостин Илиев, Иван Пейков и Аделина Николова. От поста е освободен Станимир Георгиев.
Радостин Илиев е български офицер и бригаден генерал. До този момент той е бил съветник в политическия кабинет в Министерството на отбраната. В периода януари 2019 – юни 2023 г. е бил директор на дирекция „Отбранителна политика“ в ресорното министерство. Преди това е бил директор на Щаба на отбраната, както и заместник-военен представител във Военната комисия на ЕС в ПП на Република България към ЕС в Брюксел. Между 2005 г. и 2008 г. е служил в постоянната делегация на Република България към Главната квартира на НАТО в Брюксел, Белгия.
Иван Пейков е завършил право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Той е дългогодишен служител на Министерството на отбраната – работил е като експерт в отдел „Международни договори“, дирекция „Политиката по въоръженията“, бил е заместник главен инспектор. Заема е също длъжностите директор на дирекция „Отбранителна аквизиция“, на дирекция „Управление на собствеността и материално-техническо обезпечаване“ и на дирекция „Инфраструктурата на отбраната“ .
Аделина Николова до този момент е била директор на дирекция „Обществени поръчки в отбраната“ в Министерството на отбраната. Преди това е работила като експерт във ведомството. Била е също експерт в политическия кабинет в Министерството на регионалното развитие и благоустройство, където е отговаряла за големи международни проекти. Има богат опит в частния сектор.
На длъжността заместник-министър на електронното управление е назначен Александър Йоловски. Притежава дългогодишен опит в стратегическото планиране, изпълнението, координацията и контрола на дейности, свързани с административната реформа и електронното управление в държавната администрация. От създаването на Министерството на електронното управление до август 2022 г. заема длъжността заместник-министър. В периода 2016-2019 г. е заместник-председател на Държавна агенция „Електронно управление“. От 2011 г. до 2015 г. е работил последователно като началник отдел в Министерството на финансите и в администрацията на Министерския съвет. В различни периоди между 2015 г. и 2023 г. заема ръководни позиции в Националния системен интегратор. От юни 2023 г до април 2024 г. е заемал поста министър на електронното управление.
Със заповед на министър-председателя на длъжността заместник-министър на труда и социалната политика са назначени Лазар Лазаров и Наталия Ефремова. От същия пост е освободена Елка Налбантова.
Лазар Лазаров е магистър по икономика в Университета за национално и световно стопанство. От 1995 г. последователно е заемал консултантски, експертни и управленски позиции в Националната служба по заетостта (сега Агенция по заетостта), Българската стопанска камара, Икономическия и социален съвет, Народното събрание, Министерството на труда и социалната политика и Фонд „Условия на труд“. От ноември 2007 г. до юли 2009 г. е заместник-министър на труда и социалната политика. В периодите юни 2013 г. – август 2014 г., ноември 2014 г. – май 2016 г., февруари 2017 г. – май 2017 г., както и от края на септември 2017 г. до август 2022 г. Лазар Лазаров е заместник-министър на труда и социалната политика. От август 2022 до юни 2023 г. е бил служебен заместник министър-председател и служебен министър на труда и социалната политика.
Наталия Ефремова е завършила право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и притежава магистърска степен по икономика от Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. През периода 2003 г. – 2008 г. е била директор на дирекция „Управление на програми и проекти“ в Министерството на здравеопазването. В Министерството на труда и социалната политика заема длъжността заместник главен директор на Главна дирекция „Европейски фондове, международни проекти и програми“ от 2009 г. до 2012 г., след което от 2016 г. е главен директор на същата дирекция. От август 2022 г. до юни 2023 г. е заместник-министър на труда и социалната политика, а от юни 2023 г. отново заема поста заместник главен директор ГД „Европейски фондове, международни проекти и програми“.
Стоян Андонов е назначен за заместник-министър на младежта и спорта. От тази длъжност са освободени Иво Кацаров и Даниела Дашева.
Стоян Андонов е магистър в НСА „Васил Левски“. От 1993 до 2006 г е директор на дирекция „Водноспасителна служба“ в Български Червен кръст. От 2018 г. до 2021 г. е бил заместник-министър на младежта и спорта.
За заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството е назначена Юра Йорданова-Витанова. Тя е магистър по право в Нов български университет. От 2017 г. до момента е директор на дирекция „Обществени поръчки“ в МРРБ. От 2020 до 2021 г. е била заместник-председател на Надзорния съвет на „Български ВиК холдинг“ ЕАД. От 2012 г. до 2017 г. е държавен експерт в ГД ОПОС в МОСВ. Преди това е работила в Комисията за защита на конкуренцията.
Бисерка Цанева заема длъжността заместник-министър на правосъдието. Цанева е магистър по право в СУ „Св. Климент Охридски“. Кариерата й започва в ОСС гр. Плевен като помощник следовател. От 2000 г. до 2006 г е адвокат. От 2006 г. до 2010 г. е съдия последователно в Районен и Окръжен съд в Плевен. След това за една година работи като съдия в Софийски градски съд, а след това е командирована във Върховен Административен съд – София. От 2012 г до момента е съдия във ВАС. От 2018 г до момента е председател на VIII отделение на ВАС.
Михаил Околийски и Илко Гетов са освободени от поста на заместник-министър на здравеопазването.
С друга заповед Чавдар Георгиев е освободен от поста заместник-министър на културата. Ирена Димитрова е освободена от длъжността заместник-министър на външните работи. От длъжността заместник-министър на образованието и науката е освободена Генка Петрова-Ташкова.
Ивайло Шотев и Ирина Щонова са освободени като заместник-министри на икономиката и индустрията.
ЗНАКОВИ БИВШИ МИНИСТРИ И СРЕД СЪВЕТНИЦИТЕ НА ГЛАВЧЕВ
Един от най-успешните български дипломати Меглена Плугчиева и финансистът, който прави десетилетия бюджетите на държавата – Кирил Ананиев, ще съветват служебния премиер Димитър Главчев, пише “24 часа”.
Той ще има близо десетима съветници по различни направления, въпреки че щатовете в Министерския съвет от няколко правителства насам в политическите кабинети на министър-председателя и вицепремиера са 34 на брой.
До Меглена Плугчиева служебният премиер ще се допитва по външнополитически въпроси. Преди месеци завърши посланическият й мандат в Черна гора, а преди това тя оглавяваше българските дипломатически мисии в Германия (2004 – 2008 г.), Швейцария (2012 – 2018 г.).
Била е депутат в три парламента, а в кабинета на тройната коалиция на Сергей Станишев бе вицепремиер по управлението и контрола на еврофондовете.
За вицепремиер плюс министър на околната среда Плугчиева бе предложена в несъстоялия се кабинет на проф. Николай Габровски с мандата на ГЕРБ през 2022 г. Старта на кариерата в изпълнителната власт на варненката е в правителството на Симеон Сакскобургготски като зам.-министър на земеделието, тъй като възпитаничката на
Лесотехническия институт е защитила докторат по екология на почвите.
Най-дългогодишният бюджетар на държавата Кирил Ананиев пък ще е съветник по финансови въпроси на Главчев. 4 пъти в различни правителства е бил заместник на финансовите министри, става титуляр в служебния кабинет на проф. Огнян Герджиков.
В третия кабинет “Борисов” пък бе и финансов, и здравен министър – с идеята да сложи ред във фискалните потоци в тази тежка сфера. През годините е бил и секр етар по финансова политика на президента Георги Първанов.