Банката на БРИКС с първи мащабен проект в Русия
По поръчение на президента на РФ Владимир Путин въпросите на социално-икономическото развитие на Република Карелия са под контрола на апарата на Съвета за сигурност. Секретарят на Съвета за сигурност на РФ Николай Патрушев редовно посещава републиката и се запознава с изпълнението на големите проекти.
Във вторник, след проведеното в Петрозаводск съвещание по националната сигурност, Патрушев посети Кемски район на Карелия, където се строи Белопорожката ВЕЦ (ВЕЦ-1 и ВЕЦ-2). Пред участниците в съвещанието Патрушев настоя: „Трябва да се вземат мерки за въвеждане в експлоатация на ВЕЦ-1 през 2023 г.“. Той напомни, че това е първият на територията на Русия проект, който се финансира от Банката за развитие, създадена от страните от БРИКС.
„През пролетта на тази година обектът успешно премина изпитанието на безпрецедентното топене на снега и ледовете – най-мощното през последните 100 години. Получено е потвърждение за възможността Белопорожката ВЕЦ-1 да бъде въведена в експлоатация при понижен напор“, съобщи Патрушев.
Преди посещението на ВЕЦ секретарят на Съвета за сигурност на РФ даде старт на строителството на първото в републиката производство на автоклавен газобетон, който се използва при изграждането на многоетажни сгради. Заедно с пълномощния представител на президента на РФ в Карелия Александър Гуцан и ръководителя на републиката Артур Парфенчиков заложиха символично капсула в основата на бъдещия завод. В Петрозаводск гостът посети и площадката на Онежкия корабостроителен завод, където се създава високотехнологичен комплекс по строителство, модернизация и ремонт на кораби.
Патрушев разгледа и почти готовия лекоатлетически манеж в Петрозаводския държавен университет, на който могат да се провеждат международни състезания.
Що се отнася до въпросите на икономическата сигурност, Патрушев отбеляза, че наред с военните, терористичните и информационните предизвикателства Русия се сблъсква с икономическата война, подета от Запада. „Целта на Запада е да ликвидира икономиката на нашата страна и да създаде допълнителни социални проблеми за населението. Безпрецедентният санкционен натиск от страна на Вашингтон, Лондон и Брюксел е изпитание за нашата икономика“, подчерта Патрушев. Според него въвеждането на безпрецедентни санкции срещу страната не може да не се отрази на икономическите показатели на Карелия, където се наблюдава значителен спад на промишленото производство. Същевременно „рестрикциите на недружествените страни не са достигнали очакваните от тях резултати“. По думите на Николай Патрушев икономиката на Карелия е устояла благодарение на значителния икономически потенциал, създаден със съвместните усилия на федералните и регионалните власти, включително в рамките на седемгодишната работа на Държавната комисия по подготовка и честване на 100-годишнината на републиката, както и на федералната целева програма „Развитие на Република Карелия“. Като резултат през 2022 г. се отбелязва ръст на инвестициите в основен капитал. Създадени са повече от 11 хиляди работни места. Същевременно компании от съседна Финландия, които са били принудени да напуснат Русия, са загубили около 4 млрд. долара.
„Важно е да не отслабва започнатата работа. Да продължи социално-икономическото развитие на Карелия, преди всичко за сметка на използване на конкурентните преимущества, включително научния, промишления и туристическия потенциал, като се осигури технологична независимост на икономиката на републиката“, каза в заключение на посещението си Патрушев.