Без Китай не могат да бъдат решени проблемите на човечеството
Третият пленум на 20-ия ЦК на ККП и значението му за Китай и за света
От 15 до 18 юли 2024 г. в Пекин се проведе Третия пленум на 20-ия Централен комитет (ЦК) на Китайската комунистическа партия (ККП). Той бе ръководен от политбюро на ККП, а генералният секретар Си Дзинпин произнесе важна реч. Предвид огромната роля на Китай за глобалната икономика, за мира и стабилността в развитието на планетата, пленумът и взетите в него него решения бяха във фокуса на вниманието огромен брой анализатори както в Китайската народна република (КНР), така и от целия свят.
Д-р Владимир Трифонов
Близките партньори на Китай, държавите, симпатизиращи на неговата роля като фактор на стабилността в глобалните политически и икономически процеси, се надяват, че взетите решения ще способстват той да продължи своето стабилно и възходящо развитие, че ще бъде затвърдена приемствеността в стратегията за пътя, по който върви страната. От друга страна, геополитическите опоненти на КНР упорито се взират с надежда да забележат и най-малък признак на разкол в ръководство на ККП или значителни политически, или икономически, проблеми. Техните очаквания отново останаха напразни. Публикуваните документи от пленума, потвърждават, че се запазва приемствеността в политическия, икономическия и социалния курс, приети на XX конгрес на ККП, провел се през октомври 2022 г.
ККП се сплотява около идеите на председателя Си Дзинпин
На пленума бе представен работен доклад на Политбюро на ЦК на ККП и бе прието „Решение за по-нататъшно всеобхватно задълбочаване на реформите и насърчаване на модернизацията в китайски стил“. По въпросите, свързани с вътрешната политика на Китай, се стигна до съгласие, че е необходимо всички да се сплотят около личността на генералния секретар на ККП Си Дзинпин, както и около единното и централизирано ръководство на партията, да подкрепят идеите му за социализъм с китайска специфика в новата епоха, да се укрепва политическото съзнание, съзнанието за интересите на цялото общество, да се укрепва увереността в пътя, в теорията, в строя и в културата на социализма с китайска специфика.
В същото време бяха отчетени многобройните предизвикателства, както и необходимостта да се съхрани висока степен на съзнателност в направленията на социалните преобразувания, че ККП трябва неизменно да се придържа към духа на реформите и строгите критерии в осъществяването на партийния самоконтрол и вътрешнопартийното управление. Подчертана бе необходимостта да се усъвършенства системата от правила и норми в сферата на революционните самопреобразувания на ККП, непрестанно да се съдейства за самоопречистването, самоусвършенстването и самообновяването на партията. Целта е по този начин бъдат осигурени най-надеждни гаранции, че партията винаги ще служи като здраво ръководно ядро в работата за изграждане на социализъм с китайска специфика.
Специален акцент бе поставен върху необходимостта да се развива системата за отговорност, за осигуряване на производствената сигурност, контрола на стихийните бедствия, особено на наводненията. Важно внимание бе обърнато и на състоянието на обществото, бе подчертана необходимостта да се формира здрава мрежа за противопоставяне на рисковете в сферата на обществената сигурност, да се осигурява надеждна социалната стабилност. Акцент бе поставен и върху необходимостта от създаване на неподкупен партиен апарат, да се усилва борбата с корупцията, а реформаторските мерки добросъвестно да се осъществяват на практика.
Важно място заеха и някои от актуалните задачи в областта на икономиката и финансите. Бе отбелязано, че е необходимо по подобаващ начин да се координира работата в сферата на развитието и сигурността, ефективно да се осъществяват различни мерки за предотвратяване и намаляване на рисковете в сферата на недвижимите имоти и рисковете, свързани с дълговите задължения на местните и регионалните власти, на малките и средните финансови учреждения, както и рисковете в други ключови сфери.
Особено внимание бе отделено и на въпросите, свързани с макроикономическата политика – бе изтъкната необходимостта да се постави ударение върху разширява вътрешното търсене, а отчитайки се местните условия и специфики да се развиват производствените сили с ново качество.
Във фокуса на вниманието на експертите е решението за по-нататъшно всестранно задълбочаване на реформите за развитие на китайската модернизация. Документът със сигурност ще определи по-нататъшния вектор за развитие на китайската икономика. Съдейки по текста, може да се направи извода, че се предприемат редица мерки по задълбочаване на икономическите реформи. Сериозно внимание е отделено на висококачественото развитие на икономиката, която се смята за приоритетна задача за цялата страна в настоящето. Става дума както за разширение и развитие в информационната сфера, така и за прилагане на нови технологии в традиционни икономически сфери.
За разлика от западния модел, китайската модернизация е здраво свързана със собствените национални специфики. Тя е замислена и планирана, отчитайки се огромната численост на населението, необходимостта да се осигури общото благосъстояние на гражданите, материалната и духовна цивилизация, хармонията между човека и природата, както и пътят за мирно развитие. Съответно – новият кръг на реформи ще засегне различни сфери. Струва си също така да се отбележи, че в направеното комюнике за изминалия пленум, става дума за това, че политиката към откритост е един от отличителните признаци на модернизация в китайски стил, към който Китай продължава да се придържа.
Идеологическата работа също бе обект на специално внимание. На пленума бе подчертано, че с цел по-нататъшно всестранно задълбочаване на реформите е необходимо ККП твърдо да се придържа към марксизма-ленинизма, към идеите на Мао Дзедун, към теоретичните възгледи на Дън Сяопин, както и изцяло да се претворяват в живот идеите на председателя на партита Си Дзинпин за социализъм с китайска специфика в новата епоха. Бе прието, че трябва да се отстраняват рисковете, които възникват в сферата на идеологията, че е необходимо добросъвестно да се запознават партийните деятели с постиженията на ККП в сферата на теоретичните иновации, да се повдига нивото на марксистката подготовка на цялата партия и да се усилва нейната способност да осъществява модернизацията. Необходимо е да се подобрява цялостната система за организация на вътрешнопартийното управление, ефективно да се подобрява партийния стил, да се преодоляват формализма, бюрократизма и други проблеми, които възникват.
КНР продължава курса към откритост, мир и стабилност в международната политика
Китай започна да провежда политика на реформи и откриване към света преди повече от 40 години. През 2013 г., на третия пленум на 18-ия ЦК на ККП, Китай навлезе в нов етап от реформи на откритост. Решенията на настоящия пленум през юли 2024 г. са още една съществена стъпка в тази посока. На него бе подчертано, че китайската модернизация се осъществява при следване на пътя на мирно развитие. Че е необходимо твърдо придържане към независимата и самостоятелна външна политика, да се съдейства за процеса на изграждане на концепцията на Си Дзинпин да се изгради Общност на споделена съдба на човечеството, да се внедряват в практиката общочовешките ценности, да се реализира инициативите на Си Дзинпин за глобално развитие, глобална сигурност и глобална цивилизация, да се работи за равноправен и организиран многополюсен свят, както и за отворена и инклузивна икономическа глобализация, в която да участват всички държави. Да се задълбочават реформите и механизмите на външнополитическа работа, да се взема участие в реформирането и в развитието на системата за глобално управление, КНР да играе водеща роля в тях, решително да се защитава държавния суверенитет и сигурността на планетата.
Паралелно с това се обърна внимание на необходимостта с ускорени темпове да се култивират новите основи за развитието на външната търговия, основателно да се способства за зелената и нисковъглеродна енергетика, ефективно да се осигурява и подобрява благосъстоянието на населението, да се укрепва и разширява резултатите от интензивното ликвидиране на бедността.
На пленума неколкократно бе отбелязано, че Китай трябва неотклонно да се придържа към основната държавна политика за откритост към външния пазар, да продължи реформите си, опирайки се на преимуществата, които му дава огромния вътрешен пазар. В тази връзка трябва да отбележим, че днес КНР е най-голямата страна по обем на търговия и валутни резерви. Тя заема една от първите места в света по привличане на чуждестранен капитал и по чуждестранни инвестиции.
Основни елементи в модернизацията на КНР са устойчивото икономическо развитие, запазването на вътрешна социална и политическа стабилност. В това отношение трябва да се отчете, че Третият пленум на 20-ия ЦК на ККП отдели основно внимание на вътрешните проблеми, като бе поставен срок до 2035 г. да се завърши настоящия етап на модернизация. Планът е до тогава да се построи социалистическа пазарна икономика на най-високо ниво, както и да се усъвършенства цялата система за национално и местно управление. От изказванията стана ясно, че по път към осъществяването на тази цел трябва да се преодолеят редица предизвикателства – като демографски, някои структурни проблеми в китайската икономика и в сферата на финансите и други.
Модернизацията и просперитета на Китай са в интерес на цялото човечество
Китай е дълбоко свързан със света, но и светът е дълбоко свързан с Китай. Пекин не разглежда това като потенциален източник на проблеми, или пък като на нещо, което го прави уязвим, а преди всичко като възможност за създаване на допълнителни и ефективни средства за реализация на неговия национален проект за модернизация. Именно затова всяко важно решение, което се приема в КНР, дори ако то засяга предимно вътрешното развитие, пряко или косвено влияе на целия свят.
Всяка години стокообменът на Китай в глобалната икономика е около 6 трилиона долара. Това го превръща не просто във водещата държава в системата на световната търговия, но и в основен търговски партньор на над 120 държави. Обяснимо е, че Китай е заинтересован глобалната търговия да продължи да бъде открита, а светът да не се разделя на съперничещи си макроикономически региони. По този повод председателят Си Дзпинпин в редица свои изказвания подчертава, че Китай като лидер на глобализацията и последователен привърженик на многостранната търговска система се обявява срещу едностранните икономически санкции и другите изкуствени търговски ограничения.
Разбира се, осмисляйки ролята на Китай, не бива да се ръководим само от впечатляващите цифри на неговия стокооборот. От съществено значение е и това, че КНР е вдъхновяващ пример за успешно и стабилно икономическо развитие за много от търсещите своя собствен икономически път развиващи се страни, а освен това той им оказва и значителна помощ. Същото важи и за търсенето на ефективен модел за устойчиво развитие на човечеството. Пример в това отношение е фактът, че на Китай се падат близо 60% от всички нови електромобили в света. Той доминира на световния пазар на слънчеви панели, произвеждайки над 80% от тях. Днес глобалните пазари на компютри, електроника, автомобили, машини, минерали, електрооборудване и още редица стоки са немислими без Китай, който заема водеща роля в тях. Китай е не само основен производител, но и крупен потребител на много основни стоки, които определят икономическото развитие. Той потребявала около 13 млн. барела нефт на ден, като по този показател отстъпва само на САЩ. Затова може да се обобщи, че Китай оказва огромно влияние на глобалните пазари, а често то е ключово за тяхната динамика.
Многобройните и разнообразни показатели за дълбоката свързаност на Китай със световната икономика са и доказателство, че без активното сътрудничество с КНР не може да се разискват и решават такива фундаментални за цялото човечеството проблеми като продоволствената и енергийната сигурност. Предвид мащаба икономиката на КНР, същото важи и за промените на климата, за различните трансформации на енергетиката, за международния контрол и управление на изкуствения интелект, за стандартите за сигурност на генетично модифицирани храни. Изброените неща превръщат Китай в държава, без чието съдействие, не могат да бъдат разрешени редица от най-важните глобални въпроси и проблеми.
В обобщаващото резултатите от 20-ия ЦК на ККП комюнике ясно е посочено, че основополагащият принцип за „открит Китай“, чието начало бе поставено на Историческия Трети пленум на ЦК КПК през 1978 г., ознаменувал началото на реформите на Дън Сяопин, остава неизменен и днес.
Една от най-важните причини интересите на Китай да съвпадат с интересите на човечеството като цяло са и това, че за да постигне той своите стратегически цели както в сферата на икономиката, така и в сферата на вътрешното си социално развитие, той се нуждае от открита, мирна и сигурна международна обстановка. Всичко това може да се проследи не само от току-що изминалия пленум, но и от издигнатите от предсадетеля на ККП Си Дзипнин през последните няколко години инициативи като Глобалната инициатива за развитие, Инициативата за глобалната цивилизация, Инициативата за глобално развитие, инициативата за изграждане на Общество за споделена съдба на човечеството. Всички те са с важна роля в осъществяването на стратегията за модернизация на Китай, затова и е обяснимо, че на тях се често се позовават и участниците в завършилия пленум.
Ако процесът на добре премерено, балансирано и хармонично развитие на социално-икономическата система на Китай се запази, това ще му позволи от своя страна да продължи да внася огромен принос за изграждането на един мирен и стабилен свят, в който за всички държави ще бъдат открити възможности за взаимноизгодна икономическа интеграция.
Третото десетилетие на XXI век се характеризира с ожесточена геополитическа конфронтация, светът е изправен пред заплахата от Трета световна война. Съществува и реална възможност за развитие на процес на деглобализация и начало на блоково противопоставяне, с всички нелеки икономически последствия, до които ще доведе то. Затова в създалите се условия е логично народите по света да са силно заинтересовани от успешното икономическо и социално развитие на Китай, който на практика е локомотив на световната икономика, стожер на мира и пример за подражание за страните с развиващи се икономики. Успехите на Китай са възможност и предпоставка за успехи на всички държави и народи на нашата планета.