Берлин дава клетва за вярност на САЩ
Готвят европейците за “неизбежна” война с Русия
Неотдавна военният министър на Германия Борис Писториус направи шокиращо изявление: до войната с Русия остават три години. Разбира се, той подбираше думите си и изказването му бе доста витиевато. “Военните експерти пресмятат периода в рамките на няколко години, които ще са нужни на Русия, за да предприеме такива стъпки. Кога точно тя ще е готова да нападне никой не знае. През това време – три, четири или пет години, ние сме длъжни активно да го използваме, за да се въоръжим”, отбеляза шефът на военното ведомство.
Това не е първото и единствено подобно изявление, но в Русия то бе възприето особено остро, се казва в коментар на РИА “Новости”. Първо, защото внимателното отношение на руските хора към военните заплахи от страна на Германия е вплетено в техния генетичен код – така се е разпоредила историята. Тук по-скоро трябва да ни учудва фактът, че онези, които в Германия вземат решения, толкова лошо са усвоили уроците на историята. Но по темата за интелектуалното израждане на западния политически елит вече е казано много. Второ, би било странно да се очаква друга реакция от руска страна в условия, когато на Запад не се ограничават само с войнствена риторика: в момента сме свидетели на най-мощните учения на НАТО от времето на студената война. В маневрите участват около 90 хиляди военни, те преминават в непосредствена близост до руските граници и ще продължат до май.
Това показва, че към подобни изявления на официални западни лица трябва да се отнасяме с необходимото внимание, отбелязва агенцията. Не по-малко сериозно трябва да анализираме какво се крие зад тях. А то е следното: Германия вече воюва с Русия – макар и косвено, с чужди ръце – въоръжените сили на Украйна. Още повече че Берлин е главният европейски спонсор на Киев. Париж и Лондон не могат да го догонят по разходи в полза на Украйна. По данни на Института за световна икономика в Кил Лондон е похарчил за Киев около 13,3 млрд. евро, а Париж – едва 1,7 млрд. Дори взети заедно, тези суми са несравними с щедростта на бюргера, с отговорното му отношение към изпълнението на американските поръчки: на Берлин това му е струвало близо 30 млрд. евро.
А какво получава Германия за своето “великодушие” към режима на Зеленски? С каква цел така старателно тя плаща? За рецесията, в която изпадна, за упадъка в обработващата си индустрия или за фермерските бунтове? В рейтинга на списание Economist за 2023 г. немската икономика се свлече на 27-о място. Поредица от компании пренасят производството си отвъд океана – Щатите се оказаха най-печеливши в резултат от всичко, което през последните две години сполетя Германия.
Някои в Берлин вече започват да осъзнават връзката между икономическите проблеми и противостоенето с Русия. “Ние харчим средства за Украйна, от които нищо не се връща в нашата икономика”, каза министърът на икономиката и вицеканцлер Роберт Хабек. Той призна, че страната е изгубила своите конкурентни преимущества в резултат от отказа си от руско гориво.
Най-печално за немците обаче е, че Германия изгуби своята субектност. Нека припомним хронологията на последните събития. Преди две седмици например в Bild излезе статия, в която се твърди, че две трети от германците биха искали Писториус да замени Шолц. Малко след това същото издание публикува “секретни планове на бундесвера”, според които Германия, заедно с другите страни от НАТО, се готви за война с Русия. Почти веднага последва опит да се смекчи впечатлението от агресивните изявления и публикации. В Берлин започнаха “да уточняват”, че това не са “секретни документи”, а “само планове за ученията”.
Писториус обаче не мирясва и не оставя съмнения за намеренията на Берлин. Той продължава да повтаря, че Германия е длъжна да се готви за война с Русия, че руската мечка вече била пред вратата на немците. Думите му звучат като клетва, дадена пред Вашингтон: “Ние вярваме в опасността от Русия, ще правим всичко, което искате, каквото и да ни коства това, колкото и да трябва да заплатим”.
Със заявленията си за скорошен сблъсък с Москва той се опитва да увери преди всичко американските партньори, че при това правителство Германия ще продължи да работи във фарватера на Белия дом, ще купува американско оръжие, включително F-35, независимо че има европейски Eurofighter Typhoon. С две думи: “Америка над всичко”! Берлин – освен че плаща най-високата цена за подкрепата на киевския режим, прави и най-дълбокия поклон пред Вашингтон, само и само това правителство да запази властта си.
Тук е важен още един нюанс – завоалираната подготовка на общественото мнение за неизбежното поражение на Украйна. Това не е основание Русия да се разхлабва, но на Запад малко по малко вече свикват с мисълта за краха на Киев. Налага им се да търсят нов подход за мобилизация на данъкоплатците в упражнението “стягане на колана”. Сега именно тяхното недоволство ще стане истинска заплаха за НАТО – нещо като “втори фронт”. Затова Берлин така усърдно сигнализира за своята готовност да следва волята и повелята на Вашингтон. Колкото до Москва, тя няма никакво намерение да се отпуска и да отстъпва. Тя трябва да е готова за агресивните планове на Запада.