Бивш зам.-председател на Европарламента е заподозрян в измами
Ришард Чарнецки – бивш заместник-председател на Европейския парламент, е поискал да му бъдат осребрени пътни разходи на стойност 203 000 евро, съобщи днес изданието „Политико“.
Чарнецки е разследван най-напред от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) през 2020 г., когато е било оспорено възстановяването на сума от 100 000 евро за негови пътни разходи в периода 2009 – 2018 г. Наложило се е Чарнецки да върне тези пари на Европейския парламент, за да се сложи край на това разследване.
Документите обаче са прехвърлени на полски прокурори, които не са проявили същото разбиране като колегите си от ЕС, пише „Политико“.
Неуспехът на Чарнецки на тазгодишните избори за Европейски парламент също улесни повдигането на обвинения срещу него, тъй като той вече не разполага с депутатски имунитет.
Чарнецки, който беше евродепутат от 2004 до 2024 г. и един от заместник-председателите на Европейския парламент, сега е изправен пред обвинения в измама и може да бъде осъден на 15 години затвор.
„Възстановяването (на сумата) не урежда въпроса; в най-добрия случай може да повлияе на наказанието или на възможно възстановяване на средствата“, каза миналия месец Рафал Кавалец – говорител на прокуратурата в източния полски град Замошч, за в. „Жечпосполита“.
Полският в. „Газета Виборча“ се е запознал с документи на държавното обвинение и вчера разказа в подробности за обвиненията срещу Чарнецки, отбелязва „Политико“.
Според публикацията на „Газета Виборча“ Чарнецки е подал 243 искания за възстановяване на пътни разходи на територията на целия континент с 14 различни превозни средства, между които скутери китайско производство, спортен мотоциклет „Судзуки“ и дори с тежкотоварен камион.
Някои от колите са били със самоделни регистрационни номера, а други са регистрирани на лица, които казват, че не познават Чарнецки.
Много от пътуванията са осъществени от източния полски град Ясло, където Чарнецки казва, че живее, макар че всъщност той от години живее във Варшава, която е с 340 километра по-близо до Брюксел.
Чарнецки твърди, че не е извършил нищо нередно, хвърля вината върху сътрудниците си, които попълвали формулярите, и нарече обвиненията „лъжи и пълни безсмислици“.
„За пореден път казвам, както съм изтъквал през последните четири години, не съм попълвал формуляри за възстановяване на пътни разходи, за които прокуратурата – и следователно медиите – говорят. Многократно подчертавах това. Злонамерено е да не го отчитат“, каза Чарнецки за „Политико“.
Чарнецки беше евродепутат от различни партии, но през последните си три мандата премина към „Право и справедливост“ (ПиС) – партия, която управляваше Полша от 2015 г. до миналата година.
Новото правителство на премиера Доналд Туск настоява политици от ПиС да бъдат подведени под отговорност за корупция и други престъпления, а Чарнецки беше споменат като един случаите, които трябва да бъдат разрешени.
Туск се готви за президентските избори догодина, на които да бъде заменен досегашният съюзен с ПиС държавен глава Анджей Дуда, а обвинения в корупция може да се отразят зле на предишните управляващи, посочва „Политико“.
За Чарнецки това не е първо забъркване в позорно деяние, посочва изданието. През 2018 г. той стана първият зам.-председател на Европейския парламент, свален от поста си, след като оприличи полската евродепутатка Ружа Тун на нацистки колаборационист.
Благодарение на политическите си връзки Чарнецки се урежда и с други постове на държавна заплата, главно в полския спорт. Заемал е високи постове в полския футболен съюз, полския волейболен съюз и полския олимпийски комитет.
Докато е зам.-председател на полския волейболен комитет Чарнецки твърди, че работи про боно, но полската телевизия Те Фау Ен по-късно разкрива, че е получавал заплащане. В отговор Чарнецки обясни миналата година, че бил принуден да приеме парите, защото в противен случай се създавала неловка и изкуствена ситуация.