Възможно е да се гласува със сканирани бюлетини
Законопроект предлага въвеждане на допълнително електронно устройство в изборния процес. За да не се разделя обществото, вносителите смятат, че следва да се запази гласуването както на машина, така и на хартия, но да се включи електронно устройство, монтирано в урната, което показва как избирателят е гласувал, преди да пусне бюлетината, с възможност за корекция.
“Може да поискате да гласувате наново, с нова бюлетина от секционната комисия”, уточни един от инициаторите на промените – Благовест Кирилов, бивш заместник-министър на електронното управление и IT експерт пред БНР.
Има опции, така че някой да не може да сложи едновременно или в много кратък период повече бюлетини, които да бъдат отчетени, посочи той в интервю за БНР. Според Кирилов тези устройства ще излязат “поне 10 пъти по-евтино от машините като поддръжка, за дълъг период”.
Електронните устройства ще улеснят преброяването и ще намалят разходите, подчерта той. По думите му след няколко вота държавата ще е на плюс.
Той изрази мнение, че при сегашния начин на гласуване “винаги остава едното съмнение – всичко точно ли е”. Не са се сбъднали и прогнозите, че връщането на хартиеното гласуване ще повиши избирателната активност.
Масовите грешки и корекции вредят на изборния процес. Доверието в изборния процес е свързано с избирателната активност. Вредно за избирателите е да се отива в крайности, коментира Благовест Кирилов в предаването “Преди всички”.
Времето за приемане на предлаганите промени в Изборния кодекс не се обвързва с местните избори, подчерта Кирилов.
В някои щати на САЩ има добри практики за подобни устройства, които сканират вече разпечатана от машина бюлетина, даде пример Благовест Кирилов.