Близо 100 млн. лева може да са източени от НЗОК чрез 670 легла фантоми
Шест лечебни заведения без реанимация заявили 118 интензивни легла, схемата разкри управителят на касата проф. Момчил Мавров
671 несъществуващи болнични легла са въведени в електронната система на НЗОК. За възможната схема за източване на касата съобщи преди десетина дни нейният и.д. управител проф. Момчил Мавров.
Своеобразната виртуална болница е отворена от служители на здравната каса в 20 области на страната. Леглата фантоми са разпределени в частни, държавни и общински лечебни заведения. Съществуването им поражда съмнения за източване на публични средства.
През тази година само за болници са заделени над 3,5 милиарда лева в бюджета на НЗОК. По това перо обаче се очертава недостиг от около 300 милиона лева. Припомняме, през април Конституционният съд отмени лимитите на болниците и това отключи кутията на Пандора – лечебните заведения започнаха да отчитат надлимитна дейност за милиони.
Но и това явно не им стига. В момента фондът е сключил договори с болниците за около 50 000 легла. Всеки договор се въвежда ръчно в електронната система от служители на районните здравни каса в страната. Проф. Мавров разпорежда проверка съвпадат ли данните от електронната система със записаното в договорите с болниците и вижда, че в системата на касата са вписани 671 легла повече.
„В по-големите каси има повече несъществуващи легла, в по-малките каси – по-малко. Има болници с по 15-20 легла в повече. А повечето легла създават възможности за отчитане на по-голям обем дейност“, обясни проф. Момчил Мавров пред БНТ. И даде пример, че 118 от леглата фантоми са интензивни. Те са разпределени в шест болници, които обаче нямат реанимация.
„Ще разберем точно дали става въпрос за злоупотреба и за какви злоупотреби. Дали се касае за небрежност, за грешка или за нещо друго“, увери и.д. управителят на НЗОК. Клиничните пътеки в реанимацията са сред най-скъпоплатените от здравната каса. Още не е ясно дали болниците с легла фантоми са получавали пари за дейност, която не са извършили. „Ще намерим начин да докажем дали и каква дейност в повече е извършена върху тези виртуални легла. Една болница с около 600-700 легла заработва годишно около 50-60 до 100 милиона лева в зависимост от клиничните пътеки и процедури, които изпълнява“, пресметна проф. Мавров.
В ход са проверки, които трябва да установят кой, кога и защо е въвел леглата фантоми в системата на касата. „За нас беше по-важно сега да отстраним тази нередност, за да може да предотвратим по-големи щети за НЗОК. И това вече е направено“, добави проф. Мавров.