“Блумбърг”: Европа не е в състояние да преодолее зависимостта си от руския газ
Европа все още не е в състояние да преодолее зависимостта си от руския газ. Затова държавите от ЕС продължават да го купуват въпреки събитията в Украйна, пише “Блумбърг“.
Изданието отбелязва, че сега на Русия се падат около 20% от целия европейски внос на газ. Освен това суровината се доставя по три основни маршрута. И един от тях минава през Украйна. По този начин Киев продължава да си „сътрудничи“ с Москва поне в тази посока.
Но на 1 януари 2025 г. договорът за транзит на газ между Украйна и Русия изтича. Едва ли Киев ще иска да го удължи, което обещава проблеми за Европа.
Близо три години след като Владимир Путин нахлу в Украйна, Европа все още купува руски природен газ за милиарди евро. Абсурдното е, че руският газ постъпва на континента по украински тръбопровод. Може би още по-абсурдно е, че Киев начислява на своя заклет враг Москва транзитни такси за използването на тръбата; в разгара на войната Кремъл надлежно плаща фактурата за 800 млн. евро годишно1.
Кафкианският поток, който не се подчинява на възприетите политически реалности, е знак за това, че Европа не може да живее без руски газ.
Вярно е, че Европа е много по-малко зависима от Русия, отколкото някога. Преди войната тя осигуряваше 45% от европейския внос на газ, а миналата година пазарният ѝ дял спадна до 15%. тревожното е, че не само намаляването е прекратено, но и зависимостта сега леко се увеличава. От началото на годината досега Русия има около 20 % от целия европейски внос на газ.
Защото, ако се признае, че зависимостта не е приключила, тогава следствието е ясно: Европа плаща на Русия за газ; Русия използва тези пари, за да води война срещу Украйна; на свой ред Европа дава пари на Украйна, за да спре Русия. По този начин континентът финансира и двете страни в конфликта.
Руският газ постъпва в Европа по три основни маршрута. Първите два включват тръбопроводи. Единият минава през Украйна в Словакия, а другият – през Турция в България. Третият начин е транспортирането на втечнен природен газ – продукт, който се охлажда и се товари на танкери, за да се транспортира по целия свят, подобно на петрола, пише още “Блумбърг”.