БРИКС ще е пълномащабен съперник на Г-7
Китай ще настоява блокът от нововъзникващи пазари БРИКС, в който членуват освен Китай също Бразилия, Русия, Индия и Република Южна Африка, да се превърне в пълномащабен съперник на Г-7 тази седмица, когато лидери от целия развиващ се свят се събират в Йоханесбург, за да обсъдят най-голямото разширяване на форума от повече от десетилетие. Това пише “Файненшъл таймс”, предаде кореспондентът на БНР в Лондон.
Южноафриканският президент Сирил Рамапоса покани повече от 60 държавни и правителствени ръководители на срещата на върха в Йоханесбург, започваща в сряда, като се очаква няколко държави да бъдат поканени да се присъединят към блока, това са заявили за “Файненшъл таймс” южноафрикански източници, запознати с хода на преговорите по въпроса. Смята се, че 23 държави проявяват интерес да се присъединят към БРИКС.
Цитиран е китайски представител, който е заявил, че ако БРИКС бъде разширен така, че да представлява подобна част от световния Брутен вътрешен продукт като Г-7, тогава колективния глас на тези държави в света ще стане по-силен. Междувременно външният министър на Република Южна Африка Наледи Пандор каза, че е изключително погрешно да се разглежда потенциалното разширяване на БРИКС като антизападен ход. Въпреки това западните столици вероятно гледат с тревога на евентуалното присъединяване на страни като Иран, Беларус и Венецуела към Русия и Китай, пише “Файненшъл таймс”.
Иначе вестникът посочва, че Аржентина, Саудитска Арабия и Индонезия се борят да станат първите нови членове на БРИКС от основаването на групата през 2010 година.
В навечерието на 15-ата среща на лидерите на БРИКС в Йоханесбург и на държавното посещение на китайския председател Си Дзинпин в Република Южна Африка основните медии в страната днес публикуваха статия на китайския лидер със заглавие „Нека приятелството и сътрудничеството между Китай и ЮАР постигнат още по-голямо развитие в бъдеще“.
„През изминалите 25 години отношенията между двете държави постигнаха скокообразно развитие, като преминаха през нива на партньорство, стратегическо партньорство и достигнаха до всеобхватно стратегическо партньорство. Те вече са едни от най-динамичните двустранни отношения сред развиващите се страни. Сътрудничеството между двете държави вече е навлязло в „златна ера“ и пред него стоят светли перспективи за развитие“, се казва в статията на Си Дзинпин.
„ЮАР е първата африканска държава, която подписа споразумение за сътрудничество с Китай за съвместно изграждане на „Един пояс, един път“, за 13-а поредна година е най-големият търговски партньор на Китай и също така е от основните дестинации на китайските инвестиции в Африка“, посочва още той.