Британски експерт: Следващото десетилетие принадлежи на Китай
Статия на Мартин Джак, старши изследовател от университета Кеймбридж, публикувана на сайта на в. „Гардиън“, посочва, че от 2010 г. Китай по свой начин оказва влияние на света и вече не САЩ води глобалния растеж.
За последните десет години човечеството не е виждало подобно икономическо чудо. Това обаче е неприемливо за западните държави. Бързото развитие на Китай породи калейдоскоп от емоции у Запада – от отричане и осъждане до уважение, признателност и възхищение. В САЩ и Европа растежът и издигането на Китай предизвика екзистенциална криза и това усещане продължава и днес.
Започналата през 2013 г. инициатива „Един пояс, един път“ е най-важният признак за засилващото се влияние на Китай. Над 100 държави се включиха в изграждането на огромната икономическа зона и много от лидерите на тези държави участваха във форума на върха през 2019 г. Другите държави, включително и САЩ, нямат такова влияние, се казва още в статията на британския учен Мартин Джак.
Със залеза на сегашната международна система, инициативата на Китай „Един пояс, един път“ може да бъде смятана за прототип на новия световен ред. В новото десетилетие международната система, чийто център е Западът, ще продължава да запада, а влиянието на международния механизъм, воден от Китай, ще се засилва и това е необратимо.
Официалните данни за националната икономика на Китай за 2023 г., публикувани на 17 януари, потвърждават очакванията на международната общност.
Предварителните статистически данни показват, че БВП на Китай през миналата 2023 г. достига 126 трилиона юана, което е ръст от 5,2% на годишна база, като темпът на растежа се е повишил с 2,2 процентни пункта. Всичко това показва, че тенденцията на подем на китайската икономика се консолидира и засилва.
В условията на слабо възстановяване на международното търсене, политиките на търговския протекционизъм се завръщат. Доклад на Конференцията на ООН за търговия и развитие прогнозира, че през 2023 г. глобалната търговия ще отчете спад със 7,5%. В същото време размерът на вноса и износа на Китай като цяло остава стабилен и се очаква страната да запази водещата си позиция в световната търговия за седма поредна година.
Огромният пазар, могъщият производствен капацитет и оптимизираната търговска структура са предимства на Китай, които дават стимул за световната търговия и поддържат стабилността на индустриалните вериги и веригите за доставки.
Много показателно е, че Китай вече е не само „фабриката на света“, но и световен център за иновации. Показателите на Китай за инвестициите във високотехнологични отрасли и инсталирания капацитет за добив на енергия от възобновяеми източници през 2023 г. показват, че страната реализира целта си за висококачествен растеж със стабилни темпове.