БСП: Пари за чиста и достъпна вода има, но управляващи, които да мислят за хората – не
„Уважаеми г-н Иванов, днес бяхте поканен на едно изслушване, което не е за Вас и следващия път управляващите, когато искат подобни изслушвания, трябва да поканят министъра на регионалното развитие, защото той може да даде конкретни отговори и евентуално да разсее притеснения, а такива определено има.“ Така народният представител от „БСП за България“ Драгомир Стойнев се обърна към председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов, който бе изслушан в Народното събрание относно покачването на цената на водата.
Той обобщи, че от отговорите на Иванов е станало ясно, че цените в отделните области са минали през общинските съвети и гражданите би трябвало да се обърнат към кметовете и общинските съветници, които наскоро са избрали.
От парламентарната трибуна Стойнев разкритикува ВиК холдингът, който по неговите думи, се занимава основно с назначаване и уволняване на хора. „В него има един милиард лева, от които 100 милиона са изхарчени за заплати и почти нищо друго. Досега не сме видели конкретна политика и инвестиционни планове. Той финансира единствено конкретните дружества, когато имат проблем с цената на електрическата енергия. Ако смятате, господа управляващи, че това е работеща структура, кажете. Но от БСП считаме, че липсва държавната политика, която трябва да дойде от Министерски съвет. Само че Министерски съвет в момента го няма – регионалният министър е зает по, може би, новата далавера, която ще излезе със санирането на жилищата“, подчерта социалистът.
И предположи, че както при сегашните управляващи е изчезнала българската електрическа енергия и се налага да внасяме, така за в бъдеще може да се наложи да внасяме и вода.
„Тук трябва да дойде министърът и министър-председателят, за да кажат каква е политиката на правителството в тази област, защото, ако искаме наистина искаме да имаме достъпна и чиста вода, трябват инвестиции между 6-7 млрд. лв. И тези пари са необходими за хората, не да купуваме оръжия и неща, които не сме ги виждали. Пари в държавата има, за съжаление, няма приоритети, няма политика и най-важното – няма политици от управляващите, които да мислят за хората“, категоричен бе Драгомир Стойнев.
В отговор на депутата от БСП Манол Генов народните представители разбраха, че цената на водата във Видин и Ямбол е превишила прага на социална поносимост при актуализацията в началото на година, а в Разград е много близо до него.
„Водата не е привилегия, тя е необходимост за живот“, категоричен бе Борислав Гуцанов.
Той предположи, че част от ВиК дружества не се управляват ефективно, а вероятно става дума и за корупционни сделки, при положение че след направени инвестиции цената на водата, вместо да спада – се увеличава.
Гуцанов отправи въпроси и относно функционирането на националния ВиК холдинг и бизнес плановете на ВиК дружествата, според които се определят цените.
„Ето тези проблеми трябва да се обсъждат, за да се предприемат съответните законодателни промени. По какъв начин се гарантират правата на водно бедните потребители? Ясно е, че трябва да има законодателна инициатива в тази област и от БСП ще предприемем такава“, подчерта депутатът.
По време на изслушването председателят на КЕВР Иван Иванов призна, че цената на водата е непоносима за част от българските граждани акцентира върху нуждата от законодателни промени.