БСП проведе кръгла маса за 33-годишнината от приемането на Конституцията
С кръгла маса “За Конституцията и конституционализма днес“ в парламента беше отбелязана 33-годишнината от приемането на основния закон на България. Организатор на форума беше парламентарната група на “БСП за България”.
В кръглата маса участваха народни представители от 7-ото велико народно събрание (ВНС), което на 12 юли 1991 г. приема новата Конституция на България, депутати в настоящото 50-о народно събрание, представители на леви политически формации, сред които Мая Манолова, Татяна Дончева и Симеон Славчев, представители на неправителствени организации.
Днес сред нас са и част от хората, на които дължим огромна благодарност за стореното – бащите на българската конституция, каза председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Борислав Гуцанов. Той се спря на два важни момента: единият – позабравен, а другият – силно актуален. Гуцанов отбеляза, че преамбюлът на Конституцията е написан от Валери Петров и звучи човешки и разбираемо. В преамбюла пише, че освен всичко друго България е социална държава, посочи той.
Атанас Зафиров, изпълняващ функциите на председател на БСП, изрази надежда, че с тази среща ще се опитат да изгонят от сградата на парламента този изключително лош и деструктивен дух на антиконституционализъм и разруха на държавността.
Конституцията и в най-трудните моменти се оказваше носещата колона, това, което даваше сигурност и стабилност на промените в тези трудни времена, през които премина страната ни, каза евродепутатът Кристиан Вигенин, модератор на кръглата маса. Той посочи, че в една много остра конфронтационна среда народните представители от Великото народно събрание са намерили основата, върху която да се обединят, за да трасират пътя на България в следващите години.
За съжаление, деградацията на българския политически живот и на Народното събрание като институция доведе до тези злополучни промени от преди малко повече от половин година, които посегнаха на смисъла на вътрешните връзки в Конституцията, коментира Вигенин. Това, което виждаме днес, е резултат и от тези промени, но да се надяваме, че Конституционният съд ще се произнесе скоро и по тях, добави той.
Александър Томов, депутат от 7-ото ВНС, посочи, че благодарение на тази конституция са се получили няколко феномена – първо граждански мир, второ формула за етнически мир, невероятен баланс между демокрация и социалност. И още нещо – в много тежки условия формула на конституция, която даде правилната геополитическа ориентация, отбеляза той. И сега, след като всичко това е факт, клели са се 15 парламента в тази конституция, сега се опитваха да я смачкат, коментира Томов. Благодарение на тази конституция аз мисля, че съхранихме страната си и най-напред гражданския мир, заяви той.
Георги Пирински, също депутат от 7-ото ВНС, коментира, че политиката застрашително се превръща в търговско начинание със съпътстваща развлекателна програма. По думите му това развитие всъщност означава дълбока криза на самия конституционализъм и един от най-негативните резултати от този срив е станало съвършено безотговорното опериране с Конституцията. Той припомни думи на д-р Петър Дертлиев при подписването на Конституцията на 12 юли 1991 г., че България няма да бъде джунгла, че няма да бъде страна, в която само силният, но алчен, ще господства. Остава да видим дали в днешно време ще се събуди подобна воля, която да започне да възстановява дееспособността на конституционно уредената българска държава, като гарант за достойнството и сигурността на всеки гражданин и на националното и държавно единство на България, допълни Пирински.