БСП-София: В столицата промяна няма! Бюджетът е същият като през 2023 година
Скандални факти за изборни машинации бяха оповестени от столичните социалисти
Бюджетът на София е като през 2023-та година. Ако не се направят промени, е едно недоносче. Това заяви Ваня Григорова, общински съветник от БСП-София по време на брифинг на партията в сградата на градския съвет, предаде “Фокус”.
“Бюджетът няма как да бъде генерално различен от този, който е правен сега. Не виждаме никакви значителни промени. Такива, които биха могли да направят, дори да не са направени промени в нормативните правила“, заяви Григорова. Тя каза, че основната част от приходите се залагат от имотите. Тя коментира, че трябва да се разработи жилищна политика. “Те се гордеят с “гражданския бюджет”. Чудесно, но както казахме и тогава, това управление отново приоритизира централните райони. 200 хил. за крайните райони и 500 хил. за централните. Отново се неглежират крайните райони, ако бъде приет така бюджета”, заяви Григорова.
“Бюджетът е абсолютно същия като този през миналата година”, категорична бе общинският съветник.
По думите ѝ заложено увеличение средства за градския транспорт няма. Тя каза още, че заплатите на работещите в сектора няма да могат да бъдат увеличени, тъй като на пари, които да покрият 15% обещание за повишаване.
“Времето за шикалкавене в СОС приключи. Трябва да се намери решение. ГЕРБ и “Възраждане” е време да излязат от землянките“, призова лидерът на софийските социалисти Иван Таков. Срещата за бюджета миналата седмица се провали. Утре ще имаме среща със заместник-кмета по бюджета, обяви той.
БСП-София ще продължи да се бори в съда и за резултатите от местните избори: “Дължим тази истина на нашите повече от 170 хил. избиратели, които подкрепиха нашата местна коалиция и Ваня Григорова.
Скандални факти за опорочен вот в столицата на местните избори в столицата през 2023 година изнесе ръководството на БСП-София, съобщи сайтът “Епицентър”.
“Има приета от съда експертиза, която казва, че в над 90% от протоколите има разминаване в подадените и отчетени данни. Анализирани са 1/6 от секциите с машинно гласуване”, обяви лидерът на столичните социалисти Иван Таков на пресконференция развоя по делото, с което социалистите и кандидатката им за кмет на последния вот Ваня Григорова обжалват вота.
Таков обяви, че въз основа на това съдът е разширил обхвата и ще се анализират още секции.
Бившата зам.-шефка на СОС Милка Христова, която е част от юридическия екип по обжалването, отбеляза, че много сериозни подозрения буди обстоятелството, че електронните подписи са флашките не са верифицирани. Това създава предпоставки за манипулация на файловото съдържание. За да е верифициран подписът, трябва да отговаря на европейските стандарти. Самият факт, че възможна манипулация на файловете, е притеснителен, добави тя.
Христова припомни, че бившият зам.-министър на електронното управление Благовест Кирилов още през ноември е показал как чрез софтуер може да се променят запаметените резултати във флашките. Тя добави, че сега вещите лица не са успели да установят дали има подобни промени – като са работили в ЦИК не са имали необходимия софтуер. БСП се опитат да отговорят дали и флашките са манипулирани. И макар на сайта на ЦИК да е качен протокол в който пише, че жалби не е имало, реално има над 400 протокола от СИК във връзка с машинното гласуване. БСП ги е изисквала и са представени по делото. В голямата си част потвърждават, че сериозна част от избирателите не са упражнили правото си на вот заради проблеми с машините.
Христова алармира, че от 313 флашки липсвали 16, те изобщо не са проверени. 13 от тях са от район Слатина, където има големи училища и секции.
“Представете си на 300 секции лиспват 16, а ако се провери целия обем? Около 100 флашки могат да променят целия вот”, предупреди юристката. И настоя, че съдът ще даде крайното решение дали изборите са били честни или не.
Диана Тонова обясни, че целта на делото е била да установи какви са действителните гласове, подадени за двамата кандидати за кмет – Терзиев и Григорова. В частта от протоколите, където са записани действителните гласове за тях, и тези в флашките има разминавания в 95% – от 313 само в 13 няма разминаване. “Не уточняваме в каква посока са. За нас бе важно, че в тези избори не е решавал избирателят, а е решавал друг, в повечето случаи с химикалки. В голяма част от протоколите има и поправки в действителните гласове”, каза тя. И отбеляза действителните гласова не се коригират – прави се повторно преброяване за каквото данни няма. Всички поправки са с 3 подписа, каза още тя. Промените са станали при предаването на протоколите в ОИК.
Разминавания има и в действителните гласове за всеки кандидат, точка 12 в протоколите, в машинното гласуване. В тези 313 секции гласовете за Терзиев са с 546 по-малко, а липсващите за Григорова – 514, за Терзиев имало и 96 повече като резултат.
“Притеснителен е самият факт, че има подобни разминавания. Ако в крайна сметка този резултат се мултиплицира в останалите 1000 и повече протокола, може да се стигне до числов резултат, различен от отчетения от избирателните комисии, смятат от БСП.
Тонова настоя, че анализират само числа, решението е на съда. Когато експертизата на всички секции излезе, тогава БСП ще направи и окончателните си заключения. Но от партията са притеснение, че въобще може да има разминавания.
“Имаме кандидат за председател на СОС в лицето на Диана Тонова, никой с нищо не може да ни изкуши или купи. Ние сме казали нашето виждане и приоритети и това не е за постове”, отговори Таков на въпрос готови ли са да изтъргуват подкрепата си.
“Не може да се създава впечатлението, че кметът е назначен, а не избран. Затова казахме, че ще стигнем до край да покажем реалностите и истината. Няма да позволим нашата победа да бъде открадната с машинации. Местните избори бяха изключително успешни за нашата коалиция и кандидат, направихме кампания на много високо ниво”, доволен е Таков от представянето на местните избори.
“Няма да позволим нашата победа на местните избори да бъде открадната и затова ще се борим докрай пред съда. Местните избори бяха изключително успешни за нашия кандидат. Резултатът, който постигнахме, беше плод на нашия труд. Градът в момента виждате сами е в бедствено положение”, изтъкна Иван Таков от БСП-София във връзка с оспорването на резултатите от изборите, бюджета на столицата и кризата в общинския съвет.
Делото, което Ваня Григорова и коалиция “БСП за България” заведоха срещу решението на ОИК – София за обявяването на Васил Терзиев за кмет на София, бюджетът на столичната община и кризата, предизвикана с невъзможността за избор на председател на СОС – това бяха темите, които тримата общински съветници от БСП Иван Таков, Ваня Григорова, Диана Тонова и бившият за-шеф на СОС от предния мандат Милка Христова коментираха на брифинг в централата на “Леге” 10.
По думите му има приета от съда експертиза, която “ясно и категорично показва, че в над 90% от анализираните протоколи има разминаване в подадените и отчетените данни”.
“Това е нещо, което казахме веднага след изборите – виждаше се с просто око. Анализирани са 1/6 от секциите с машинно гласуване. Съдът, въз основа на тази експертиза, разшири обхвата – да бъдат проверени и останалите секции”, допълни Таков.
На местните избори бяхме сами срещу всички. Няма да позволим нашата победа да бъде отнета с машинации и манипулации. Ще продължим да се борим в съда. Местните избори бяха изключително успешни за местната коалиция, за нашата партия, за нашия кандидат”, категоричен бе Иван Таков.
“Ние винаги сме готови за нови избори, включително за кмет, ако се стигне до там. Включително за общински съветници, ако се стигне”, отбеляза Таков, запитан за готовността на БСП-София да участва евентуално в нови избори в столицата . Той обаче изрази притеснението, че това би поставило столицата на “авариен режим”.
На брифинга присъстваха още председателят на БСП-София Иван Таков, Диана Тонова и Милка Христова.