Българите в Крим от векове пазят своята национална идентичност
Председателят на българската общност в Крим Иван Абажер събра десетки сънародници на празници, посветени на 30 години от основаването на българската организация „Паисий Хилендарски“ и 220 години от заселването на българите на полуострова
От 31 октомври до 4 ноември в столицата на Крим – град Севастопол, се проведе Десетият юбилеен международен фестивал „Български срещи“ с участието на представители от България, Молдова и различни региони на Русия. „Фестивалът се превърна в мощно духовно потвърждение, че връзките между народите на България и Русия са нерушими, въпреки изпитанията на времето и политическата конюнктура. Защото отношенията между народите ни са докоснати от Бога и ние носим обща духовно-просветителска мисия, поради това имаме право и е наш исторически дълг да ги пазим, развиваме и укрепваме“ – това мнение изразиха участниците във Форума.
И един българин да има – там е България!
Във фестивалните дни участниците от България, Русия и Молдова бяха обединени от старата и изпитана мъдрост, че където има дори един българин, там я има и България. Затова парченце България го има и в Крим. Кримските българи с любов посрещнаха делегациите от София и Кишинев, сънародниците си от Херсонска и Запорожка област, от Москва, от Краснодарския край и Казан, за да си спомнят кои са, за да им стане топло на душите и да се почувстват горди, че са българи! Да си спомнят завета на дедите, изписан на герба – „Съединението прави силата!“.
„Да, този български дух, който носим, трябва да бъде възроден, за да ни стигнат силите да се борим за правото си да бъдем заедно. Неслучайно се опитват да ни разделят, защото заедно винаги сме били и ще бъдем силни“, бяха единодушни участниците в юбилейните „Български срещи“.
Българското представителство – интелектуалци и общественици с ярка гражданска позиция
Делегацията от България бе представена от изтъкнати български общественици, учени и публицисти с ясна гражданска позиция: проф. д-р Светлана Шаренкова, издател на в. „Русия днес – Россия сегодня“ и председател на Форум „България – Русия“, бившите народни представители от БСП проф., д.ф.н. Ваня Добрева (председател на „Дружеството на приятелите на Крим в България“), проф. Христо Монов и Страхил Ангелов (журналист и общественик), както и от Стефан Георгиев от Младежкото обединение на БСП в Пловдив, Христо Маринов от Фондация „Народно единение“, Здравко Димитров от „Асоциацията за развитие на българската култура“ – Москва, от асистента по геополитика в Казанския университет Станислав Младенов и от Добрин Добрев, който е основател и ръководител на Българския културен център в Кипър.
Делегацията посети полуострова по покана на българската общност и на нейния лидер Иван Абажер, председател на Съвета на Регионалната българска национално-културна автономия на Република Крим „Паисий Хилендарски“. Непосредственият повод бе 30-ата годишнина от основаването на културната автономия „Паисий Хилендарски“ и 220-ата годишнина от заселването на българите в Крим.
Кримските българи, които са около 2000 души, без да се броят смесените бракове, с любов посрещнаха гостите от България, Молдова, от Херсонска и Запорожка област, от Москва, Краснодарския край и Казан.
„Поканените гости от други страни ще видят как живее Крим като част от Русия, как живеят българите, как се развиват техният език и култура. Вярваме, че именно чрез народната и публична дипломация ще се представи истината за руския Крим пред хората в България“, обясни целта на посещението пред агенция ТАСС Иван Абажер.
В рамките на фестивала българската делегация взе активно участие в конференцията „Русия – България: исторически, културни, духовни връзки и съвременни предизвикателства“. В богатата на събития програма бяха предвидени дискусии и срещи с представители на местното самоуправление, на интелигенцията, със студенти от кримски университети, с много обикновени граждани на полуострова.
По време на фестивала беше представена театрална постановка за българската култура и традиции в Нови Херсонес в Севастопол, а участниците в X международен фестивал „Български срещи“ отдадоха почит на делото на славянските първоучители пред паметника на братята Кирил и Методий в Севастопол, построен със спомоществователството на Регионалната българска национално-културна автономия на Република Крим „Паисий Хилендарски“.
Сред символите на българо-съветската дружба е и паметникът на българския отряд със специално предназначение, с ръководител полк. Цвятко Радойнов, който е изпратен през август 1941 г. с подводници от Севастопол, за да се включи в битката на българските комунисти с монархофашизма. Паметникът, който се намира на севастополския черноморски бряг, се поддържа от българската общност и на него винаги има свежи цветя.
По време на тези няколко вълнуващи дни всеки един от участниците в топлите „Български срещи“ се зареди с живата енергия на любовта между народите на България и Русия. „Българските срещи“ излъчиха мощен импулс и запалиха огънчето в душите на всеки един участник, гост и зрител.
Високи отличия от президента Владимир Путин
С указ на президента на Русия Владимир Путин двама от участниците в българската делегация – изтъкнатите интелектуалци и общественици проф. Ваня Добрева и проф. Захари Захариев, получиха високи руски отличия за своята ясна гражданска позиция в защита на вековните връзки между славянските и православни България и Русия.
Награждаването протече в емоционална обстановка по време на заседанието на Международния ялтенски форум „Приятелите на Крим – приятели на Русия“. Отличията от името на държавния глава връчи Владимир Константинов, председател на Държавния съвет на Крим.
Проф. Захариев, който е дългогодишен председател на Федерацията за дружба с народите на Русия и ОНД, както и бивш депутат от Парламентарната група на БСП, е удостоен с високия руски орден „Дружба“.
Проф. д.ф.н. Ваня Добрева, изтъкнат специалист в областта на историята и теорията на литературата, публицист и критик, понастоящем ръководител на катедра в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), бе удостоена с медал на името на великия руски поет Александър Пушкин за приноса й за развитието на духовните и културни връзки между България и Русия.
В рамките на форума „Приятелите на Крим – приятели на Русия“ бяха обсъдени ключови за нашата съвременност теми: за мира, за новия многополюсен свят, за ролята на Крим, който преди 10 години чрез свободно и демократично проведен референдум се завърна в своята историческа родина Русия, за духовното и хуманитарно сътрудничество между славянските и православни народи и за правото на народите на национално самоопределение и развитие.
Българите в Крим са едни от най-активните жители на Крим, те единодушно подкрепиха обединението на региона с Русия през 2014 г., сподели мнението си пред ТАСС проф. Ваня Добрева и подчерта, че планира да установи връзки между български и кримски студенти и нейни колеги. „За нас е важно да укрепваме връзките, защото имаме общ дух, обща история, тясна връзка с руската култура“, подчерта тя пред руската агенция.
Гласът на българите в Запорожието: Не изнасяйте оръжия за Украйна!
Българите от Запорожието споделиха обаче и за трагедията на нашите сънародници в региона, която официалните ни медии премълчават – с оръжие, доставяно от България, украинските власти обстрелват и местните българи.
Още по темата: Олга Гажева: Българското оръжие за Украйна убива и българи
В интервю за „Земя“, взето от проф. Шаренкова, младата ни сънародничка от Запорожка област Олга Гажева, която е председател на Местната национално-културна автономия на българите в Мелитополския градски окръг, разказа за украинските обстрели на град Бердянск, при които са пострадали и представители на българската общност, по-конкретно домът на председателя на Националната културна автономия на българите в градския окръг Бердянск Николай Николаевич Жилин.
Гажева разказа, че в съседната Херсонската област, нейни колеги са намирали след обстрели снаряди с маркировка на български език.
Представителката на българската общност призова властите в София да спрат доставките на оръжие за Украйна, защото иначе те участват в убиването на техни сънародници.
В Запорожка област живеем компактно около 35 000 българи, никой не ни нарушава правата. Живеем в Русия и се чувстваме добре, каза Олга Гажева и добави: „Убедена съм, че българският народ ни подкрепя. Българските власти трябва да се замислят, какво в действително се случва тук. Не искаме тази война. Искаме да живеем заедно. Искам, както отдавна го желая, българите да бъдат заедно с Русия, защото това е нашата история“.