„България и Китай – празнуваме заедно с поглед в бъдещето“
Институт „Конфуций“ – София, отпразнува няколко забележителни годишнини със серия от открити лекции на тема „Аз и ти говорим за Китай“ и разнообразна празнична програма
На 4 октомври Институт „Конфуций“ – София, тържествено отбеляза няколко забележителни годишнини – 75 години от основаването на Китайската народна република и установяване на дипломатическите отношения между Китай и България, Световния ден на Институт „Конфуций“ и 20 години от създаването му, както и традиционния празник Средата на есента. Приятелството между нашите две държави датира отдавна и е здрава основа за развитие на двустранните взаимоотношения. В тоя контекст дейността на Институт „Конфуций“ – София, има съществен принос.
Тържествата включваха по традиция серия от открити лекции на тема „Аз и ти говорим за Китай“, които се проведоха при голям интерес. На академично ниво лекторите г-жа Таня Михайлова – директор на Дипломатическия институт към Министерството на външните работи на Република България и проф. Нако Стефанов – учен и изследовател в Центъра за източни езици и култури на Софийския университет и почетен директор на Институт „Конфуций“ – София, разгледаха различни аспекти на българо-китайските отношения в исторически и съвременен план.
Динамично начало на сценичната част на празника даде традиционния танц „Празник на фенерите“, изпълнен от ученички от СУ „Максим Горки“, Стара Загора. Да отбележат празничните събития бяха дошли много гости. Сред тях бяха г-н Гуан Син – съветник по културата в посолството на КНР, официални лица от Министерството на образованието и науката и Дипломатическия институт на Министерството на външните работи, проф. Дун Юенсин – директор от китайска страна на Институт „Конфуций“ към Великотърновския университет, г-н Чен Дзиендзюн – директор на Българо-китайската асоциация за културен обмен, г-жа Снежана Тодорова – председател на СБЖ и други.
Вълнуващи приветствия към ръководството и екипа на Институт „Конфуций“ – София, за неговата всеотдайна работа и приноса му за популяризиране на китайския език и китайската култура у нас поднесоха представители на Софийския университет, Тракийския университет, който е най-новия член на академичното семейство на Институт „Конфуций“ – София, и на Югозападния университет, Благоевград.
От името на Китайското посолство в София с топли приветствени слова към колектива на института, неговите ученици и всички присъстващи се обърна г-н Гуан Син, съветник по културата в Китайското посолство в България:
„Преди 75 години, с основаването на нов Китай, нашата страна получи благопожелания от далечен приятел в лицето на България, с което се постави началото на дълбока и искрена връзка между нашите две държави.
Културният обмен играе ключова роля в този процес, осигурявайки здрава опора, дългосрочни ползи и стабилни перспективи. През 2006 г. е основан първият Институт „Конфуций“ – София, в България, събитие с историческо значение за развитието на отношенията между нашите две страни. Оттогава до сега този институт се утвърждава като стабилна подкрепа на здравите връзки между нашите страни, внасяйки свежа енергия във двустранните ни отношения чрез култивирането на таланти и позитивни емоции и предоставяне на знания, информация и нови възможности“. В края на словото си той пожела: „Нека запазим своята позитивна и отворена нагласа и да продължим да се разбираме и вдъхновяваме взаимно по пътя напред!“
Приветствие по повод на празничните събития поднесоха двамата директори на Институт „Конфуций“ – София, г-жа Аксиния Колева от българска страна и проф. Чън Ин от китайска страна: „За нас е голяма чест да приветстваме всички скъпи гости. Радостни сме, че през годините на съвместна работа нашите две държави развиват и разширяват сътрудничеството си, както в останалите области, така и в сферата на културата и образованието. Дейността на нашия институт е показателна за това. Ние сме първият Институт „Конфуций“ на Балканския полуостров и вече 18 години работим активно за ускоряването на културния обмен между България и Китай. Стремим се да разширяваме мрежата от асоциирани учебни заведения, в които се въвежда обучение по китайски език за ученици от всички възрасти и за студенти. Партнираме си с няколко университета – СУ „Св. Климент Охридски“, Югозападния университет в Благоевград, Тракийския университет в Стара Загора, Русенския университет и Свободния университет в Бургас. Имаме 8 класни стаи „Конфуций“. Тази година три нови учебни заведения изявиха желание да въведат обучение по китайски език. Стартира обучение по китайски език и култура като избираема дисциплина и в факултетите на Тракийския университет. Стремежът ни е още по-успешно да продължим да развиваме българо-китайското приятелство“.
Празничният спектакъл след официалната част обедини художествените изпълнения на български и китайски ученици, студенти и докторанти от учебните заведения, асоциирани към Институт „Конфуций“ – София.
Красимира Иванова