България ще внася работна ръка от Индия
България ще внася работници от Индия след подписване на Споразумение за партньорство за миграция и мобилност. Това съобщиха от Българската търговско-промишлена палата, цитирани от БНР.
България не може да пребори проблема с недостига на квалифицирана работна сила от години, особено в сектори като строителството, туризма, фармацевтичната промишленост, транспорта и логистиката. От Търговско-промишлената палата гледат на партньорството с Индия като на добра възможност, която ще бъде осигурена с подписването на споразумение за партньорство за миграция и мобилност.
Документът трябва да регламентира улеснен достъп до българския трудов пазар. Перспективите пред това сътрудничество ще бъдат тема на дискусия, организирана съвместно с Индийско-българската бизнес камара.
От Българската търговско-промишлена палата уточняват, че до 2025 година Индия ще разполага с една пета от световното население в трудоспособна възраст. Това ще превърне страната в най-големия доставчик на квалифицирана работна сила в света.
За първи път България има под 3 млн. работещи граждани, сочат данни на НСИ. Повече от 280 000 са свободните работни места в момента, като през следващите пет години се очаква броят им да достигне 800 000. Данните бяха представени от Петър Велев – председател на Индийско-българската бизнес камара по време на форум, който обсъжда вноса на работна сила от Индия.
България е изправена пред проблема с недостига на работна сила от години и въпреки статистиката липсва желание и целенасочена работа на институциите за вноса на работници от трети държави, отбеляза Петър Велев. Като проблем, посочи той, се очертава и вътрешната миграция на заетите между отделните предприятия.
“Един работник между 3 и 6 месеца ние го въвеждаме в производството и технологията на дадената фирма или компания. Не просто недостигът е остър, а и тази миграция, която е много сериозна и несигурна, не ни два възможност за перспектива”, посочи Велев.
Страната ни се обръща към Индия за внос на работна сила като една от потенциалните възможности. Индия е приятелска държава, която разполага с квалифицирани работници и най-голям доставчик на работна ръка, посочи председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов: “И освен това Индия има огромен опит в предоставянето на работна ръка. Има опит с това да поема ангажимент това да се случи, а не са се използват работните визи за други цели”.