Българо-китайски бизнес форум и изложение на китайски продукти и услуги
На 10 септември Посолството на Китай и Българската национална асоциация „Един пояс, един път“ организираха пресконференция по повод откриването на Българо-китайския бизнес форум и изложение
Посолството на Китай и Българската национална асоциация „Един пояс, един път“ организираха съвместно на 10 септември в Националния пресклуб на БТА пресконференция по повод откриването на следващия ден в НДК на тридневен Българо-китайски бизнес форум и изложение на китайски продукти и услуги. Тези българо-китайски проя-
ви бяха част от поредицата събития за отбелязване на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Китай, която се навършва тази година.
В срещата с журналистите се включиха и някои от участващите в Бизнес форума представители на китайски и български компании, които разказаха за дейността, целите, както и за желанието и възможностите за сътрудничество.
Председателят на БНА „Един пояс, един път“ проф. Захари Захариев съобщи, че на форума българският бизнес си дава среща с представители на 28 изключително значими с много голямата си икономическа тежест стопански обединения на Китай. Част от тези компании са в списъка на 50-те най-големи световни корпорации, а другите са сред 500-те световни икономически гиганта.
Общо около 60 компании от двете страни са заявили участие в инициативата на китайското посолство и БНА „Един пояс, един път“.
Българо-китайският бизнес форум да голяма степен е стимулиран от новите хоризонти, които открива пред взаимоотношенията на България и Китай завършилият неотдавна Трети пленум на 20-ия ЦК на ККП, посочи проф. Захариев.
Изложението на водещи китайски продукти и услуги и българо-китайските бизнес срещи са едно от най-важните събития за отбелязване на 75-ата годишнина от дипломатическите отношения между Китай и България, подчерта в началото на словото си Н. Пр. посланикът на КНР г-жа Дай Цинли. Тя ицтъкна, че през изминалите години двете страни поддържат добро приятелство, базирано на взаимното уважение и доверие, поддържат добро партньорство, основано на взаимноизгодно сътрудничество, като традиционната дружба непрекъснато се задълбочава, а търговско-икономическото сътрудничество и обменът между хората продължават да се развиват.
Наскоро приключилата Трета пленарна сесия на 20-ия ЦК на ККП предостави широки нови възможности за прагматичното сътрудничество между Китай и България, заяви посланик Дай Цинли и посочи различните аспекти на тези възможности.
От 2015 до 2023 г. обемът на двустранната търговия между Китай и България е нараснал от 1,8 млрд. долара до 4,2 млрд. долара, съобщи посланик Дай Цинли. България вече измества Полша и става най-големият партньор на Китай в търговията със селскостопански продукти в Централна и Източна Европа. Китайските инвестиции в България са постигнали обещаващ напредък в областта на автомобилите и резервните части, възобновяемата енергия, информацията и комуникациите, селското стопанство, финансите и други. Уверени сме, че в бъдеще може да очакваме още плодотворни резултати, смята посланик Дай Цинли.
Догодина се навършват 10 години от присъединяването на България към инициативата „Един пояс, един път“ и ние сме готови да работим с вашата страна за задълбочаване на партньорството в инициативата за придаване на нов импулс на икономическия растеж на България, заяви посланик Дай Цинли. Тя отговори на зададени от журналисти въпроси, свързани с перспективите и насоките за развитие на българо-китайските отношения.