Българският домат е само далечен спомен в Русия
Робот събира реколтата в парниците
Навремето българските домати заливаха съветския пазар и бяха нещо като запазена марка. Днес България внася домати, а Русия си ги произвежда сама в условията на санкции. Ставрополският край е на едно от първите места по обем на производство и качество на парникови зеленчуци. Това заяви губернаторът на края Владимир Владимиров по време на визитата в региона на президента на РФ Владимир Путин. Целта на визитата бе именно състоянието и развитието на селското стопанство.
Парниковото стопанство „Слънчев дар“ в селището Солнечнодолск е най-мащабният парников комплекс на агропромишления холдинг „Еко култура“ и един от най-големите в Русия и в Европа. Достатъчно е да се отбележи фактът, че една трета от руските парникови домати се отглеждат от този холдинг.
Производствената площ на комплекса е 121 хектара. Предприятието се специализира по производство на зеленчуци целогодишно. Ежегодно в парниците се отглеждат над 40 хиляди тона домати, които отиват в търговските мрежи. Значителна част от производствените процеси е автоматизирана. С помощта на компютър в комплекса се поддържа оптимален микроклимат, но хора управляват компютъра, а не изкуствен интелект. Тук работят около 2,4 хиляди души. Реколтата обаче се събира от робот, който с помощта на изкуствен интелект определя зрелостта на домата, срязва го и го слага в кошницата. Благодарение на тази разработка събирането на реколтата може да се увеличи до четири пъти.
По време на визитата си президентът на РФ се срещна с представители на агропромишления сектор в региона и ги призова да увеличат производството на домати, за да не се внасят от чужбина, както става с други видове продукция. От своя страна производителите му разказаха, че подготвят фестивал на доматите, което ще способства за нарастването на потреблението.
Ставрополският край е главният производител на пшеница в Северокавказкия федерален окръг. Но наред с това през последните години с 1,7 пъти е увеличена площта на парниците. Сега те заемат обща територия от 336 хектара. През 2023 г. от парниковите комплекси в Ставрополието са произведени повече от 112 хиляди тона зеленчуци. Планирано е въвеждането в експлоатация на още почти 23 хектара.
По думите на губернатора Владимиров друг сектор, който бурно се развива е градинарството. За шест години площта на суперинтензивните градини се е увеличила 6 пъти и сега е 1,5 хиляди хектара. Освен това по резултатите от 2023 г. в Ставрополието са произведени 408 хиляди тона месо и птици и повече от 11% в сравнение с 2019 г. е нараснал обемът на производство на мляко.
Определено инвеститорите имат интерес от разрастване на парниците. Експертите твърдят, че интересът към този сектор на АПК се обяснява със сериозната подкрепа от страна на държавата, добрите климатични условия и високата рентабилност на този бизнес. В Ставрополския край работят 12 големи парникови комплекса в петте области на региона. През 2023 г. тук са отгледани 112,7 хиляди тона зеленчуци, като по-голямата част – над 90 хиляди тона – са доматите.
По данни на Министерството на селското стопанство на РФ лидери в страната по производство на парникови зеленчуци са Липецка, Московска, Калужска, Волгоградска, Новосибирска, Тюменска област, Краснодарският и Ставрополският край, Карачаево-Черкесия, Чеченската Республика, Башкортостан и Татарстан.