Валерий Гергиев откри фестивал посветен на Римски-Корсаков
Маестро Валерий Гергиев и артистите от Мариинския и Болшой театър откриха фестивала „Гений места“ в Тихвин с операта „Царская невеста“ на композитора Николай Андреевич Римски-Корсаков. Грандиозният фестивал е замислен като музикален поклон пред великите руски композитори в техните родни места.
Заради терористичния акт в „Крокурс Сити Хол“ фестивалът бе прекъснат, но на 4 април ще продължи с камерен и симфоничен концерт. После фестивалът, с подкрепата на Президентския фонд за културни инициативи, ще се премести в Псков – родното място на Мусоргски, а след това – във Воткинск, където е роден Чайковски, следват Смоленск, който е свързан с Глинка, и Ораниенбаум – градът на Стравински.
За жителите на Тихвин името на Римски-Корсаков е „градообразуващо“ в областта на културата и притегателен център за любителите на музиката от цяла Русия. Тук композиторът е роден и израснал в дома, от чиито прозорци се виждат куполите на Тихвинския Богородичен Успенски манастир, където се пази една от най-големите светини на християнския свят – Тихвинската икона на Богородица, един от символите на Русия и пазител на Руската държава. Тук композиторът е усетил красотата на този край и разнообразието на камбанения звън на едни от най-старите манастири в Русия – Успенския и Введенския. Именно оттук идва умението на композитора майсторски да предава камбанения звън с оркестър.
Мариинският театър, в чийто активен репертоар са представени 12 от 15-те опери на Римски-Корсаков, е инициатор и постоянен участник в много събития, свързани с името на Римски-Корсаков в Тихвин. В градския Дворец на културата, който носи името на композитора, дълги години се провежда международният конкурс за млади оперни певци „Н. А. Римски-Корсаков“, а от 2021 г. Мариинският театър ежегодно провежда фестивал на името на композитора, а сега вече и мащабният фестивал „Гений места“.
През 2021 г. първият фестивал в Тихвин съвпада с откриването на дома музей след мащабна реставрация на имението. Тази година по повод 180-годишнината от рождението на композитора в музея бе открита нова разширена експозиция. В навечерието на фестивала под диригентството на Валерий Гергиев концерт изнесе Руският национален младежки симфоничен оркестър.
„Царская невеста“ е четвъртата опера, която Мариинският театър представя в Тихвин. Този път главните партии ще бъдат изпълнени от водещи солисти на театъра, а оркестърът обединява музиканти от Мариинския и Болшой театър.
На подобни събития идват не само жителите на Тихвин, но и любители на музиката от Петербург от съседните Вологодска и Новгородска област.
Валерий Гергиев, художествен ръководител и генерален директор на Мариинския театър, генерален директор на Болшой театър:
„Намираме се на свято място. За всеки руски музикант пристигането в Тихвин е голямо събитие. За първи път дойдохме тук преди четири години и още тогава възникна желанието да направим Тихвин едно от главните притегателни места, да провеждаме тук фестивал. Оттогава Тихвин влезе не само в моя живот, но и в живота на артистите от Маринския театър, а сега и на Болшой театър. Провеждането на подобен фестивал е най-доброто, което музикантите могат да предложат на Тихвин като благодарност, че тази земя е подарила на Русия и на света великия композитор Николай Андреевич Римски-Корсаков. Това е нашето уважение към него. Заедно Мариинският и Болшой театър могат да направят много и в Москва, и в Петербург, и в регионите на Русия, особено в тези, където са се родили Глинка, Римски-Корсаков, Мусоргски, Чайковски. Имаме още Бородин, Даргомижки, Балакирев, Танеев, имаме изключителни композитори, които ги последват – Рахманинов, Стравински, Прокофиев, Шостакович. Поне първата десетка композитори не можем да не почетем не на думи, а на дело. Нашата задача – на музикантите, на театралните дейци, е да изпълняваме и да дадем възможност на милиони хора да чуят какво са оперите на Римски-Корсаков“.