Ваня Григорова поиска допълнително финансиране за общинските болници
Може ли да не се увеличават заплатите на лекари и медицински сестри, докато се оплакваме от недостиг на медицински специалисти, а частните болници абсорбират всички налични кадри и не носят никакъв обществен ангажимент, попита общинската съветничка
Общинската съветничка от МК “БСП за България” Ваня Григорова съобщи във Фейсбук: “Вчера се състоя първото заседание на Комисията по здравеопазване и социална политика в Столичния общински съвет, на което присъстваха директори на няколко общински болници, зам.-кмета по финанси и здравеопазване, зам.-кмета по социална дейност и интеграция на хора с увреждания, както и представители на Медицинска федерация към КТ “Подкрепа”.
Най-продължителни бяха дебатите по проблемите на общинските болници, представени от проф. Димитров – изпълнителен директор на Първа градска болница. Те не могат да изпълнят договорените възнаграждения в Колективния трудов договор в отрасъл “Здравеопазване”. Нямат средства. В същото време, ако не увеличат заплатите на лекари и медицински сестри, ще трябва да плащат санкции. Хем ще платят санкции, хем ще продължават да дължат заплати на служителите си.
Така например на Пета градска болница ще бъдат наложени санкции в размер на 60 000 – 150 000 лв. МЕСЕЧНО за първо нарушение и 150 000 – 300 000 лв. МЕСЕЧНО за всяко следващо нарушение. В същото време болницата НЕ ПОЛУЧАВА по над 100 000 лв. месечно от НЗОК, тъй като надскача определения за нея лимит.
Докладите, които получихме бяха от Първа, Втора, Четвърта и Пета градска болница, но проблемът обхваща абсолютно всички общински болници. Зам.-кметът по финанси и здравеопазване г-н Василев пое ангажимент да предложи проект на решение за дофинансиране до края на месец март, което е малко късно, тъй като болниците са в неизпълнение на сключения колективен трудов договор. По груби оценки, ще бъдат необходими около 15 млн. лв. допълнително, като досега са отделяни едва 10,5 млн. лв. Толкова са заложени и в проекта на бюджет на СО за 2024 г. Т.е. увеличението трябва да е със 150%.
Може ли да не се дофинансират общинските болници, които имат и социални функции? Може ли да не се увеличават заплатите на лекари и медицински сестри, докато се оплакваме от недостиг на медицински специалисти, а частните болници абсорбират всички налични кадри и не носят никакъв обществен ангажимент?