Ваня Григорова: Процедурни хватки заглушават разговора как да бъде управлявана София
Софийските улици и междублоковите пространства продължават да са затрупани не просто с клони. Това е ресурс – дървен материал в огромни количества, който има конкретна стойност. Какво ще се прави с него, е важен въпрос. Васил Терзиев каза, че само към четвъртък са събрали 240 тона, които ще бъдат извозени към инсталациите за компост. Но сред падналата дървесина има и едра такава, която трябва да се оползотворява по съвсем различен начин.
Малко известен факт е, че допреди няколко години общинското дружество „Озеленяване“ е имало дърводелско-железарска работилница в Княжевската гора, където са били извозвани всички паднали или премахнати дървета, включително от лесопарковете и гробищните паркове. Този безценен материал е бил нарязван и сушен, след което се е използвал за изработване на пейки, перголи и пр. Дори и без извънредни ситуации, се е събирала достатъчно дървесина, за да се поддържа дейността, която впоследствие е зарязана от общината.
На последното заседание на СОС имаше въпроси, на които трябваше да се даде отговор. Например – колко време ще бъде нужно, за да се разчистят улиците? Един от районните кметове говори за две седмици, друг иска два месеца… И в двата случая е твърде много и по всичко личи, че клоните ще бъдат засипани от следващия сняг. Дали щеше да бъде така, ако районите разполагаха с малки БКС-та и необходимата техника?
След снеговалежа в края на ноември аз се въздържах от критики към управляващите, които са съвсем отскоро. Но случилото се беше „перфектната буря“, за да започнем много по-важния разговор за бъдещето – как ще продължаваме да управляваме не само зелените системи и дървесината, но и почистването на столицата като цяло. За съжаление, този разговор в СОС беше заглушен от процедурни хватки и кметът беше предпазен от нежелани въпроси.
Но само когато този разговор по политиките започне, може да очакваме да се реши и въпросът кой ще бъде председател на СОС. Всичко друго е безпринципно.