Вацев: Обвиненията към Румен Радев в пропутинизъм и русофилия са абсолютно неадекватни
Обвиненията към президента Радев в пропутинизъм и русофилия са абсолютно неадекватни, това каза пред БНР геополитическият анализатор Валентин Вацев по повод думите на българският държавен глава, че “нашият парламент трябва да работи за по-бързото преустановяване на тази война, а не за нейното по-нататъшно разпалване”.
Валентин Вацев коментира думите на президента Радев, че “нашият парламент трябва да работи за по-бързото преустановяване на тази война, а не за нейното по-нататъшно разпалване”.
“Той беше обвинен в пропутинизъм и русофилия, което е абсолютно неадекватно твърдение. БСП, “Възраждане”, ИТН са по-скоро за мирно решение на въпроса. Има и други, които са на обратната позиция. Интересна е тезата на ДПС, които се опитват да свалят градуса на напрежението. Опасността от ескалиране на конфликта на украинска територия и възможността България да бъде замесена не е нулева. Нашите фактори по някакъв начин ще се разберат. Въпросът е ще могат ли да го направят американските, както и европейските страни.”
Той коментира и думите на министъра на отбраната, че България е цел на хибридната агресия на Русия.
“Според определени български авторитети за всичко е виновен Путин, дори за глобалното затопляне. Това е безсмислена пропаганда”.
Вацев анализира и думите на служебния премиер Главчев, който потвърди, че България ще продължи да подкрепя Украйна, както и че изпращането на български войници там никога не било обсъждано.
“В навечерието на важните за България избори ангажираните страни ще заемат характерните си позиции. Всичко, което се говори днес, е насочено към предстоящите избори.”
Според Вацев швейцарската среща за мир и европейските избори ще определят облика на голямата политика в следващите години.
“Големият проблем е, че в европейските страни има дълбинно несъгласие по въпроса за ескалацията на войната в Украйна. Това е централният проблем, който касае и българската политическа класа, и съдбата на България, и участието ѝ в мероприятията на НАТО. Този въпрос обаче не се решава у нас. Предстои да бъде решен в САЩ. Там има дълбинно несъгласие между американската дълбока държава и малката, но добре ситуирана група от неоконсерватори, които държат ключовите ръководни позиции във външнополитическия живот. Големият конфликт е между волята на неоконсерваторите да има ескалация и съветниците на Джо Байдън, които са против такава.
Напоследък се вижда спектър от позиции и сред европейските държави – членки на НАТО, по същия въпрос. Струва ми се обаче, че силите против ескалацията са по-големи и по-активни”.
Всичко ще се реши на Световната среща за мир в Швейцария, където ще се обсъжда ще има ли преговори и до какво трябва да водят, обясни анализаторът.
“Русия вече се е ангажирала с точка първа на китайския меморандум за мир. Китайската страна настоява проблемите на сигурността да се разглеждат като неразделни.
Второто ключово събитие, свързано с проблема за ескалация или деескалация, ще са резултатите на предстоящите европейски избори. Очаквам категорична победа на нови леви и на нови десни, които ще променят господстващия социаллиберален консенсус. Предстоящите избори ще бъдат фундаментално важни.”