Визитата на Уан И във Вашингтон: Ясен сигнал за по-нататъшното развитие на отношенията на КНР със САЩ
Визитата на китайския външен министър Уан И в САЩ носи надежда за подобряване на китайско-американските отношения, коментира „Асошиейтедпрес“.
От 26 до 28 октомври, по покана на държавния секретар Антъни Блинкън, Уан И посети САЩ. Визитата привлече голямо медийно внимание в САЩ най-вече поради постигнатото съгласие да се положат общи усилия за реализиране на среща между държавните лидери СиДзинпин и Джо Байдън следващия месец в Сан Франциско, по време на срещата на лидерите на АТИС. Анализатори посочват, че това несъмнено е ясен сигнал, който дава основание за предпазлив оптимизъм за по-нататъшното развитие на китайско-американските отношения. Обърнато бе внимание и на изложената от Уан И позиция на Китай за по-нататъшното развитие на двустранните отношения, в която се акцентира на необходимостта от реализиране на договореностите в китайско-американските отношения, стабилизирането на контактите, контролирането на различията и споровете, както и на реализирането на взаимноизгодни проекти. Изтъква се и положителната реакция на американската страна на този подход на Пекин и се посочва, че във Вашингтон се надяват на стабилно и устойчиво развитие на двустранните отношения.
Китайско-американските икономически и финансови работни групи са възстановили дейността си. Възстановява се и сътрудничеството в областта на климатичните промени. Контактите между двете страни на различни нива са все по-чести.
Като най-важните двустранни отношения в света, отношенията между САЩ и Китай са свързани със съдбата на човечеството, изтъкават и китайските медии. Активният сигнал, даден от настоящото посещение на Уан И в САЩ, създаде увереност, че Вашингтон ще прояви смелост и мъдрост да действа в една и съща посока с Китай, за да спре влошаването на отношенията и те да се върнат към нормалното си и устойчиво развитие, коментира Радио Китай за чужбина. Говорителят на китайското министерство на външните работи Уан Уънбин отбеляза значението на постигнатото между Китай и САЩ споразумение да работят заедно за осъществяване на среща на държавните глави на двете страни в Сан Франциско. В същото време, както посочи и министър Уан И по време на посещението си в САЩ, пътят към Сан Франциско не може да бъде „поставен на автопилот“. Двете страни трябва ефективно да работят заедно, прилагайки на практика консенсуса, постигнат в разговора между двамата държавни глави в Бали миналата година, с което да се преодолеят пречките и да се засили консенсусът, за да бъдат постигнати исканите резултати.