Визията от Сан Франциско: САЩ подържа политиката за “Един Китай”
Преди близо година, в средата на ноември 2023 г. държавните глави на Китай и САЩ, председателят Си Дзинпин и президентът Джо Байдън, се срещнаха очи в очи в тихоокеанския мегаполис Сан Франциско. Така започна пътуването към новата визия на двустранните отношения, позната на света като „китайско – американска стратегическа комуникация“ или другояче казано – търсене на позитивното, конструктивното, взаимноизгодното сътрудничество и отхвърляне на спиралата на недоверие, съперничество и политическа несигурност.
Като продължение на тази визия от Сан Франциско дойде и вестта, че ръководителят на дипломацията на КНР Уан И кани съветника по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан на нов, тридневен кръг от китайско-американска стратегическа комуникация в Пекин, в края на миналия месец (27-29.08.2024 г.)
Уан И, който е и член на Политическото бюро на ЦК на Китайската комунистическа партия, заяви, че „изпълнението на общите разбирания, постигнати от двамата държавни глави в Сан Франциско, е основната задача на новия стратегически комуникационен кръг КНР – САЩ“.
В началото на този определено важен форум Уан И приветства посещението на Дж. Съливан в Китай, като отбеляза, че „двустранните връзки са от решаващо значение за двете страни и имат глобални последици“.
Тук трябва да добавим, че през последните няколко години отношенията между Пекин и Вашингтон бяха пълни с обрати, но под стратегическото ръководство на президентите Си Дзинпин и Джо Байдън двете страни са постигнали постепенното завръщане към договореното на безпрецедентната двустранна среща на върха в Бали (15.11.2022 г) и поемане към стратегическия диалог от Сан Франциско.
.Според китайските медии, взаимната отговорност както на Китай, така и на Съединените щати е да прилагат в практиката общите разбирания, постигнати от двамата държавни глави в Сан Франциско.
Уан И отбеляза също, че се надява тази комуникация да бъде стратегическа и съдържателна както винаги, а и по-конструктивна. „Двете страни трябва да преодолеят смущенията и да премахнат препятствията, за да приближат още повече китайско-американските отношения към визията от Сан Франциско.“
По тайванския въпрос Уан И подчерта, че Тайван е неразделна част от Китай и страната непременно ще бъде обединена. Той изиска Вашингтон да не подкрепя стремежа за „независимост“ на китайския остров, да се придържа към принципа за „един Китай“.
„Белият дом, –заяви Съливан – поддържа политиката за „един Китай“, не подкрепя независимостта на Тайван, нито пък подкрепя идеите за „два Китая“. САЩ ще запазят стратегическите консултации с Китай, за да се увеличи взаимното разбирателство и да се намалят възможните грешни стъпки в междинната комуникация, добави той.
„Президентът Джо Байдън – каза Съливан – се ангажира да управлява отговорно отношенията между САЩ и Китай и да гарантира, че конкуренцията няма да се превърне в конфликт и че двете страни намират начини да работят заедно там, където общите интереси съвпадат“.
Несъмнено, не само народите на Китай и САЩ, но в крайна сметка и целия свят очакват в бъдеще да има още по – продуктивен двустранен диалог Вашингтон –Пекин, по широк кръг от въпроси чрез тази стратегическа комуникация и прилагането на общите разбирания, намерили своята рамка във визията от Сан Франциско.