Випуските на свободата отново ще бъдат на Шипка
На 19 август във връзка със 146 години от Шипченската епопея отново си дават среща „Випуските на свободата“ на военните училища. Преди една година в подножието на “Паметника на свободата” се проведе Първата историческа среща на „Випуските на свободата“ на завършили висшите военни училища ни Военната академия, чието производство е било на територията на Национален парк музей “Шипка-Бузлуджа”, припомня един от основните инициатори и организатори на родолюбивата проява майор от запаса Стефко Михайлов.
Тази година на 19 август, посочва той, призоваваме да се съберем всички колеги от тези випуски в 11 ч. на стъпалата на подножието на „Паметника на свободата“ и да утвърдим традицията за ежегодни срещи. И посочва „Випуските та свободата“ и останалите поканени. Това наследниците на “Шипченски 1928” и “Орловски 1934”, офицерите от “Шипченски 1967”, “Бузлуджански 1971”, “Шейновски 1972” , “Опълченски 1977”, “Шипченски 1990”, “Тодор Каблешков 1991” и други випуски, редставителни групи на Българската армия и на военно-патриотични и родолюбиви организации, ученически гвардейски отряди, служители от МВР, работили охрана в НПМ “Шипка-Бузлуджа”.
Вече има официално съобщение за участието на президента и върховен главнокомандващ Въоръжените сили Румен Радев. В празничната програма, както през миналата година ще има демонстрации и представяне на националната кампания „Бъди войник!“
Ето и програмата, която непрекъснато се обогатява.
18 август 2023 г.
10:30 ч. – Национално съсътезание за ученици – Изкачване на стълбите към Паметника на Свободата
Място: Подход към Паметника на свободата
12:30 ч. Открит урок по история
Място: Мултимедийна зала към Паметник на свободата
20:40 ч. – Тържествена заря-проверка
Място: площад „Възраждане“ Габрово
19 август 2023 г.
7:45 ч. – Панахида в памет на загиналите в Шипчеснките боеве
Място: Соколски манастир
8:00 ч. – Туристически походи
08:00 ч.: Узана – паркинг връх Шипка
08:15 ч.: Соколски манастир – паркинг връх Шипка
09:00 ч.: гр.Шипка – паркинг връх Шипка
11:00 ч. Церемония по поднасяне на цветя и венци
Място: Тържествен подход към Паметника на свободата /каменни барелефи/
11:45 ч. Изложба “Полет към Свободата”
Място: Паметник на свободата
12:00 ч. – „Битката при орлово гнездо” ден първи – Жива картина
Място: Орлово гнездо
13:00 ч. – „Възстановка на ден трети от боевете, описан от Иван Васов“ – Жива картина
Място: Орлово гнездо
13:00 ч. – „Бъди войник на връх Шипка“ – Демонстрации и представяне на националната кампания
Място: паркинг връх Шипка
***
Какво се случи на първата историческа среща на випуските на свободата на 20 август 2022 г.?
На 20 август випуски на академията и военните училища през годините назад се събираха на връх Шипка. Срещата им бе част от официалното отбелязване на 145 години от Шипченската епопея. Организатори на уникалната проява бяха Националният паметник-музей Шипка-Бузлуджа” с директор старши лейтенант от запаса д-р Чавдар Ангелов и Инициативен комитет с председател майор от запаса Стефко Михайлов от Общинската организация на СОСЗР в Казанлък. Като съорганизатори се включиха формирования на Българската армия, СОСЗР, Държавен Военно-исторически архив – Велико Търново, Областна администрация на област Габрово и др.
Дойдоха стотици ветерани от Въоръжените сили,
включително и такива, които не са получили дипломи и пагони на историческите места в този район на Стара планина. За всеки „Випуск на свободата“, които през годините влизаха в офицерския строй от Шипка, Шейново и Бузлуджа, може да се говори много. След поднасянето на венци и цветя на паметника бе открита специално подготвена за срещата изложба. Тя бе другият основен акцент на националното събитие. Тук са произведени випуските през 1928, 1934, 1967,1971, 1972, 1977 и 1991 г., припомни д-р Чавдар Ангелов. Той предложи през 2024 г., когато се навършват 90 години от откриването на Паметника на свободата производството на випуските да бъде на това историческо място. И така да се възстанови прекъснатата традиция. От представителите на випуските, който дойдоха на срещата
преобладаваха завършилите през 1972 и 1977 г.
Имаше, разбира се, от 1967 г., като танкистът полковник от запаса Димитър Симеонов. Министърът на отбраната Димитър Стоянов им пожела здраве и подчерта, че очаква от тях подкрепа. „Без вашия опит и знания трудно бихме продължили напред“, каза той. Впрочем министърът и вицепрезидентът Йлияна Йотова имаха доста непринудени срещи с офицерите от запаса и резерва, които бяха поздравени още от заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Цанко Стойков и командирите на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Деян Дешков и командира на 2-ра Тунджанска механизирана бригада бригаден генерал Станимир Христов. На високо шипченско ниво бе разговорът на една от легендите на изтребителната ни авиация полковник от запаса Димитър Димитров с вицепрезидента г-жа Йотова. Инициаторът майор от запаса Стефко Михайлов от Казанлък изрази удовлетворение от срещата и благодари на всички, които го подкрепиха. Сбъдна се желанието на министъра да се съберат на едно място опит и младост, каза той, имайки предвид, включително действащите военнослужещи и учениците от гвардейските отряди.
47-ми випуск на ВНВУ от 1928 г.
е първият, който носи името „Шипченски“. По това време усилено се изгражда Паметникът на свободата, който е тържествено открит на 26 август 1934 г. от цар Борис III, в присъствието на министър-председателя Кимон Георгиев, военни, ветерани, официални лица и огромно множество хора от цялата страна. Тогава е производството на
53-ти випуск на ВНВУ, наречен „Орловски“.
Царят развълнувано отправя апел към войската да вземе пример от героизма и себеотрицанието, от подвига на героите на Шипка. Той лично поздравява новопроизведените подпоручици от 53-ти “Орловски” випуск. (Върхът е прекръстен от Св. Никола на връх Столетов през 1951 г., на името на генерала организирал отбраната на прохода. През 1977 г. е прекръстен на връх Шипка.)
Производството на младите офицери на 26 август 1967 г. от
випуск „Шипченски – 1967 г.“
е посветено на 90-годишнина от героичната защита на прохода Шипка, става ясно от заповедта на тогавашния министър на отбраната армейски генерал Добри Джуров. С тази заповед той обявява и наименованието на випуска. С друга заповед той награждава 13-те първенци с ръчни часовници. Дипломите и наградите връчва лично Тодор Живков.
Курсантите от
випуск „Бузлуджански – 1971 г.“,
завършили петгодишния курс, са повишени със заповед на министъра на народната отбрана в звание „инженер-лейтенант“, а тригодишния курс – в „младши лейтенант“. Наградите за първенците са златни медали, брутна заплата за звание и длъжност, ръчни часовници „Восток“ и „Полет“. След зарята късно вечерта е тържествената вечеря. Тостове вдигат армейските генерал Добри Джуров и Иван Михайлов.
Първи между първите от
„Шейновски – 1972 г.“
на военните училища е инженер-лейтенант Михо Михов. Ето какво пише тогава във вестниците за първенеца, който във военната си кариера стига до първокласен военен пилот и началник на Генералния щаб на Българската армия. „Едно момче се ражда в село Сенник, Габровски окръг, в първите години след 9 септември 1944 г., когато истинската съвременна авиация в български условия е все още въпрос на бъдещето. Момчето е син на военнослужещ. Ходи на училище, лятно време тича с боси крака по поляните и когато, макар и рядко, чуе над главата си тежко бумтене, вдига пълни с възторг очи и дълго следи сребристата метална птица.“ Първоначалната идея била випускът да носи името „Родопски – 1972 г.“ във връзка с 60 години от Балканската война, а самото производство да бъде пред паметника на полк. Серафимов. Поради някои обстоятелства това не се случва.
На 20 август 1977 г. новата командирска смяна от випуск
„Опълченски – 1977г.“
получава дипломи и офицерски пагони на 100-годишнината от епичните боеве за свободата на България. Няколко дни випускниците вървят към величествения паметник, както е традиция преди всички производства. Строят на випускниците командва тогавашният началник на училището във Велико Търново генерал-майор Делчо Станимиров.
За първи път 23 август се честваше като празник на Българската армия през 1991 г. На Шипка имаше две големи прояви. Президентът д-р Жельо Желев връчи бойните знамена на Военна академия „Г.С.Раковски“, ВВОУ „Васил Левски“ и ССВУ „Георги Измирлиев“. Преди това министърът на отбраната армейски генерал Йордан Мутафчиев поздрави
випуск „Тодор Каблешков – 1991 г.“
от академията и военните училища. Друг емоционален момент е, че на общо хоро с випускниците се хващат президентът, министър-председателят, министърът на отбраната, министри и депутати от всички политически сили.
Випускът през 1990 г. носи името „Шипченски“, но производството не е на върха. Още през 1989 г. е решено това място да бъде историческият връх Шипка и випускът да бъде наречен „Шипченски”. Настъпилите събития след 10 ноември 1989 г. бързо променят схващания и възгледи. Планираното общо производство на випуск „Шипченски” се проваля. Випускниците получават своите дипломи на скромни тържества в дворовете на военните училища.
Инициативите, обикновено, са заразяващи.
На срещата се чуха желания за такива исторически събирания на други випуски. И за възстановяване на традицията, както предложи д-р Ангелов. Нека, както казва той, през 2024 г. производството на випуските на военниет училища и академията да бъде на Шипка. Аз бих допълнил – нека през 2023 г. да бъде в Смолян, когато отбелязваме 110 години от Балканските войни, а през 2025 г. – в Сливница по повод 140 години от Сръбско-българската война.
От сайта “Отбрана”