Вицепрезидентът: Човекът, който чете е добър и отговорен
Илияна Йотова ще постави пред ЮНЕСКО въпросът София да бъде избрана за Световна столица на книгата
Човекът, който чете книги, е добър, отговорен и с широк светоглед. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на 50-ото издание на Софийския международен панаир на книгата. Всяка една прочетена книга, страница или ред разширява този светоглед, а това е най-мощното оръжие, което може да се противопостави на един свят, който става все по-труден, добави Йотова.
Свят, в който трябва да се борим с цунами от фалшиви новини и в който трябва да се учим да открояваме фалшивото от истината. Ето затова си заслужава да се поклоним пред нейно величество книгата, заяви вицепрезидентът.
През тази година Българската телеграфна агенция (БТА) има свой национален пресклуб на форума.
50 години е много респектираща цифра. Зад нея стои много отговорност, работа, волята на един предимно дамски екип, предаността на читателите, посочи Йотова. Според нея онова, което свързва панаира, организаторите и читателите, е общата убеденост, че най-ефикасното оръжие срещу войнстващата посредственост, неграмотността, безскрупулната наглост, агресията в обществото ни, най-лесно може да се бори с книгата, от която идва и познанието и от което все повече имаме нужда в съвременния свят. По думите ѝ има тежка симбиоза между неграмотност и наглост.
Не е вярно, че нашите деца не искат да четат, важно е как продиктуваш интереса към това четене и тук много зависи от преподавателите. Не мога да приема, че официалната позиция на Министерството на образованието и науката ще бъде да учим децата повече чрез олекотяване на програмата и опростяване на учебниците, коментира Йотова.
Да работим заедно София да стане световна столица на книгата, пожела Илияна Йотова на присъстващите. Следващата седмица ще имам среща с Одри Азулай, генерален директор на ЮНЕСКО, и ще лобирам за това София да бъде столица на книгата, каза още вицепрезидентът.
Вицепрезидентът Илияна Йотова, премиерът акад. Николай Денков и министърът на културата Кръстю Кръстев официално дадоха старт на 50-ото юбилейно издание на Софийския международен панаир на книгата. Церемонията по откриването се проведе вчера вечерта, като събитието приключи с връчването на престижните награди за книгоиздаване „Златен лъв“.
Акад. Николай Денков също поздрави Асоциация „Българска книга“ с юбилея, като в приветственото си слово коментира и тревожните резултати от международното оценяване на учениците, които станаха ясни вчера. „Има някакъв парадокс, малко тъжен, предизвикателен, в това, че годината, в която българската култура получи международно признание, бе съчетана с едни от най-слабите от много години насам резултати за нашите ученици. За съжаление, това е един от многото примери за поляризацията на обществото. Трябва да намерим заедно начин да се справим с това. И той е да покажем правилния личен пример на нашите деца, за да имаме бъдещето, което искаме“, коментира премиерът.
В обръщението си към организаторите и публиката министърът на културата Кръстю Кръстев зададе актуалния въпрос – във времена, в които до нас достига грохота на войната, възможно ли е книгите да ни спасят. „Знам, че отговорът е „да“! Думите пътуват, минават през границите безпроблемно, достигат до нашите души и ги лекуват като най-доброто лекарство“, каза той.
Събитието приключи с тържествената церемония по връчването на престижните награди за книгоиздаване „Златен лъв“.
В категорията „Награда за най-добър издателски проект“ голямата награда спечели книгата „Острови“ от Лиляна Дворянова и Емилия Дворянова, издателство „Изток-Запад“, като статуетката връчи вицепрезидентът Илияна Йотова. Отличието се присъжда за книга с оригинален замисъл или с приносен характер за българската култура, като критериите са висока стойност на текста (съдържание и стил), принос към образованието и науката, добър превод, оригинален дизайн и илюстрации и добро полиграфическо изпълнение.
Носител на приза в категорията „Награда за издателски проект с най-голяма обществена значимост“ стана издателство „Сиела“ с книгата „Рана“ на Захари Карабашлиев. Наградата връчи премиерът акад. Николай Денков. Любопитно е, че отличието се присъжда от журналистическо жури за книга, която разглежда важни за обществото проблеми и е предизвикала широк обществен и медиен интерес.