Владимир Путин ще участва в Третата среща на върха на “Един пояс, един път”
Китай ще бъде домакин на третата среща на върха на инициативата “Един пояс, един път” на 17 и 18 октомври в Пекин, съобщи външното министерство на страната, цитирано от Ройтерс. Агенцията посочва, че се очаква на форума да присъства и руският президент Владимир Путин.
Конференцията ще отбележи десетата годишнина на инициативата, която е в основата на международната политика на китайския президент Си Цзинпин. На форума се очаква да присъстват представители на много развиващи се страни, най-вече от Африка и Латинска Америка. Путин уважи и предишните две срещи на върха на инициативата – през 2017 г. и през 2019 г. През септември Кремъл съобщи, че Путин е приел поканата на Си да пристигне за форума.
Преди Китай руският президент ще посети и Киргизстан.
Инициативата “Един пояс, един път” има за цел да свърже инфраструктурно Азия с Африка и Европа по суша и море.
Наскоро уебсайтът на аржентинския вестник El Tiempo публикува статия посветена на Третия форум на високо равнище за международно сътрудничество в рамките на „Един пояс, един път“, който ще се проведе през октомври тази година. В статията се посочва, че инициативата на Китай „Един пояс, един път“ предоставя нови възможности за глобалния Юг. До този момент 150 държави и 30 международни организации вече са потвърдили участието си в събитието.
До края на юни 2023 г. 150 държави и 30 международни организации са подписали близо 200 споразумения за сътрудничество в съвместното изграждане на „Един пояс, един път“. През последните десет години все повече страни, както и международни и регионални организации се включват в китайската инициатива. Публикуваната от китайското правителство бяла книга „Съвместно изграждане на „Един пояс, един път” като важна практика в изграждане на общност на споделена съдба“, разкрива причините за нейния успех.
Инициативата „Един пояс, един път“ е представена в съответствие със стремежите на страните към развитие. Тази първоначална цел осигурява китайско решение на въпроса за глобалното развитие и е основаната причина за успеха ѝ.
Практическата работа през изминалите 10 години показва, че „Един пояс, един път“ настоява за прилагане на принципите за консултации, съвместно развитие и споделяне. Това надхвърля остарелия манталитет за геополитически игри и създава нова парадигма на международното сътрудничество. Още по-важно е, че чрез тази инициатива се задълбочават взаимното опознаване и връзките между хората от страните, участващи в съвместното изграждане на „Един пояс, един път“. Инициативата също така дава тласък на обмена и взаимното разбирателство между културите. На фона на продължаващите геополитически конфликти и слабото възстановяване на глобалния растеж, инициативата „Един пояс, един път“ показва своята все по-значима стойност, предоставяйки нови възможности за Китай и света.