Все повече възможности за работа на китайските младежи
За да отговори на нарастващото пазарно търсене на квалифицирани кадри, през 2023 г. правителството на КНР е предоставило субсидии за професионално обучение на 18 милиона души, със специален акцент върху ключови сектори като модерно производство и модерни услуги, съобщи Министерството на човешките ресурси и социалното осигуряване. За тази година пък страната е заделила 66,7 милиарда юана (9,39 милиарда щатски долара) за субсидии за заетост, отново фокусирайки се върху предприемачеството на завършилите висши училища, работниците мигранти от селските райони и други ключови групи.
С модернизирането на промишлеността, което създава нови възможности, както и чрез увеличаване на политическата подкрепа за повишаване на заетостта, Китай засилва усилията както от страна на предлагането, така и от страна на търсенето, за да помогне на младите хора да намерят работа.
Министерството на човешките ресурси и социалното осигуряване на Китай съобщи, че броят на завършилите висше образование в Китай се очаква да надхвърли 11,7 милиона през 2024 г., а младежите, търсещи работа, продължава да се увеличават, съобщава агенция Синхуа.
„Ситуацията със заетостта в Китай като цяло се подобрява, тъй като икономиката набира скорост. Въпреки съществуващите предизвикателства положителните фактори като икономическия растеж и политическата подкрепа продължават да подкрепят растежа на пазара на труда“, казва президентът на Китайската академия на Труд и социално осигуряване Мо Джун, цитиран от Синхуа.
Надграждане на бума на заетостта
Напредъкът на Китай в технологичните иновации и промишленото надграждане подхранва бум във възможностите за заетост, като все повече млади хора търсят възможности във високотехнологични и нововъзникващи индустрии като изкуствен интелект, големи данни и интелигентно производство.
В производствена компания в югозападния китайски град Чунцин бяха създадени стотици нови работни места за мениджъри на веригата за доставки и дизайнери на прецизни форми след прехода на компанията към интелигентно производство. Фирмата има спешна нужда от специалисти с висше образование и умения, заявява нейният директор.
„Индустриалната модернизация променя дълбоко структурата на работната сила в предприятията и за завършилите университет е по-лесно да се адаптират към тези промени, защото са запознати с интернет и имат високо ниво на всестранно развитие“, обяснява Ли Цян, изпълнителен вицепрезидент на сайта за търсене на работа Zhaopin.com.
Китайското правителство смята интензивното насърчаване на създаването на модерна производствена система и ускоряването на развитието на нови качествени производствени сили за свой основен приоритет тази 2024 година. Докладът за работата на правителството предлага различни мерки, като стимулиране на интелигентната и зелена трансформация на традиционните индустрии, както и тяхното високотехнологично надграждане, активно култивиране на нововъзникващи индустрии и индустрии на бъдещето и отваряне на нови посоки за развитие в области като квантовите технологии и науките за живота.
Китайският министър на човешките ресурси и социалната сигурност Уан Сяопин каза, че тази година Китай планира да засили подкрепата за частния сектор на икономиката, който изисква значително количество работна ръка, както и различни пазарни субекти, включително малки и средни предприятия и ще положи всички усилия да култивира такива нови точки за растеж на заетостта, като цифровата икономика, сребърната икономика и зелената икономика.
Подсилена подкрепа
Китай преминава от традиционни двигатели на растеж към нови, а търсенето на квалифицирани работници нараства. Съществува обаче и забележима разлика между изискванията на предприятията и структурата на знанията и техническите умения на търсещите работа.
За да помогне по-добре на младите, търсещи работа, да се адаптират към изискванията на пазара, тазгодишният доклад за дейността на правителството подчертава ангажимента за подобряване на качеството на образованието и укрепването на обучението, основано на умения.
Ректорът на Селскостопанския университет в Съчуан У Дъ каза, че от 2020 г. университетът е намалил или рационализирал специалностите, в които студентите трудно си намират работа, като се е съсредоточил повече върху практическото обучение и развитието на таланти. „Нашите студенти сега са по-добре адаптирани, като делът на завършилите, които получават работа или започват бизнес, скочи от 87,2 процента през 2020 г. на 90,5 процента през 2023 г.,” посочва ректорът.
За да отговори на нарастващото пазарно търсене на квалифицирани работници, Китай предостави субсидирано от правителството професионално обучение на 18 милиона души през 2023 г., като се фокусира върху ключови сектори като модерно производство и модерни услуги, отбелязва Синхуа.
Тази година централният бюджет на китайската държава ще отпусне 66,7 млрд. юана (около 9,39 млрд. щатски долара) за субсидии за заетост. Основни усилия ще бъдат положени за насърчаване на заетостта на висшисти, селски трудови мигранти и други специално обособени категории от населението.