Все повече държави си прибират златото от западните банки
Санкциите срещу Русия са накарали някои държави да обезопасят резервите от жълт метал
Все по-голям брой страни репатрират златни резерви като защитна мярка срещу наложените от Запада санкции срещу Русия. Това се посочва в проучване на “Инвеско” (Invesco) за централните банки и суверенните фондове, публикувано днес и цитирано от „Ройтерс“.
Над 85 на сто от 85 суверенни фонда и 57 централни банки, взели участие в годишното проучване на “Инвеско” за глобалните суверенни активи, смятат, че инфлацията ще е по-висока през идното десетилетие, отколкото през преходното.
Златото и облигациите на нововъзникващите пазари се разглеждат като добри залагания в тази среда, но миналогодишното замразяване от Запада на почти половината от златните и валутни резерви на Русия на стойност 640 милиарда долара в отговор на инвазията в Украйна, изглежда, също е довело до промяна на нагласите, съобщава агенцията, цитирана от БТА.
Проучване сочи, че “значителна част” от централните банки са обезпокоени от създалия се прецедент. Почти 60 на сто от анкетираните заявяват, че това е направило златото по-привлекателно, а 68 на сто са държали златото си “вкъщи” спрямо 50 на сто през 2020 година.
“Съхранявахме златото в Лондон, но го трансферирахме обратно в страната на произход, за да го държим в качеството му на актив-убежище и да е в безопасност”, обяви една централа банка, чието име не се цитира.
Според Род Рингроу, шеф на официалните институции в “Инвеско”, който е контролирал изготвянето на доклада, това е широко разпространена гледна точка.
“Ако е моето злато, то тогава го искам в страната си, е мантра, която се повтаряше често миналата година”, заяви той.