“Възраждане” към ИТН: Няма да участваме в кабинет, подкрепен от ГЕРБ или ДПС
Няма как да участваме в правителство, в което има представители на ГЕРБ и ДПС или е подкрепено от представители на ГЕРБ и ДПС. Това заяви Костадин Костадинов, лидер на “Възраждане” по време на среща с представителите на “Има такъв народ”, с които обсъждат възможностите за подкрепа за правителство с третия мандат.
Вие имате подкрепа от страна на ДПС без Пеевски, ние не правим разлика между ДПС с Пеевски или без Пеевски, каза Костадинов. Създателят на Пеевски си е тук, той не се е оттеглил от българската политика, каза Костадинов и настоя, че няма как да подкрепят правителство, подкрепено от ДПС.
Повече от два часа “Има такъв народ” и “Възраждане” обсъждат основните приоритети в краткосрочен план.
Станислав Балабанов, заместник-председател на парламентарната група на ИТН, определи срещата им като “конструктивна” и обобщи, че имат безапелационна подкрепа за националните референдуми, антикорупционно законодателство, 100 % без Пеевски, както и за приоритетите, свързани с образованието, здравеопазването, енергетиката. Балабанов постави въпроса пред колегите си имат ли готовност да работят заедно сега за постигане на най-крайните и необходими неща, които касаят българското общество, и има ли волята българският парламент да извади държавата от кризата.
Нашата цел е да направим кабинет, в който няма участие ГЕРБ и ДПС, отбеляза Костадинов и заяви, че държавата не е в криза, а колониалният режим е в криза, статуквото е в криза.
От ИТН поставиха въпроса за необходимостта от професионална дискусия за изготвяне на нов Наказателен кодекс, както и въпроси, свързани с правилата за избор на членове на Комисията за противодействие на корупцията и попълването на контролните органи. Двете партии изтъкнаха като общо отношението им към референдумите.
По отношение на промените в Гражданския процесуален кодекс, от „Възраждане“ настояха за по-лесен достъп на гражданите до съда, както и за пълна отмяна на дейността на частните съдебни изпълнители. Считаме, че трябва да останат държавните съдебни изпълнители, обясни депутатът.
Костадин Костадинов коментира, че министърът на правосъдието е „церемониал майстор“ и посочи, че има държави, в които министърът на правосъдието, е главен прокурор. За последните трима главни прокурори можем да кажем, че са били частна собственост на Пеевски, коментира той. Костадинов се обяви категорично за премахване на института главен прокурор. Тошко Йорданов каза, че те имат идея за пряко избиране на главния прокурор.
Павела Митова констатира, че имат доста широка подкрепа между двете политически формации на тема “Енергетика”, ние искаме предоговаряне на „Зелената сделка“. Смятаме, че България трябва да отстоява своята национална политика и да направи всичко възможно Маришкият комплекс да продължи да функционира, добави тя.
Андрей Чорбанов (ИТН) заяви, че от всички парламентарни групи най-добре познава тази на “Възраждане”, с които имат голямо съвпадение в голяма част от вижданията. Нас ни притеснява рязкото спадане на качеството на образованието, обясни той и добави, че голям проблем е финансирането на ученика и респективно – на студента. Коренно трябва да се промени начинът на финансиране, да се мотивират учителите да работят в по-малките населени места, тъй като в противен случай това води до изселване на населението в по-големите населени места. За „Възраждане“ приоритети са ученическото хранене и столове и тяхно възстановяване във всяко училище.
От ИТН настояха за данъчни облекчения за работещи и учещи родители.
Димитър Гърдев, дипломат и експерт по международни отношения от ИТН, коментира основното различие между ИТН и “Възраждане”, а именно въпросът за излизане от НАТО и ЕС. Според Гърдев, освен този въпрос, оттук нататък вижда само и единствено общи бази и общи политики. Направлението, в което се движи нашата партия в ЕС, е строго консервативно и е за непосредствени преки действия за премахване на “джендър идеологията”, която разделя българското общество в самата му основа – семейството. Затова имаме нужда от вашата подкрепа сега, България има необходимост да се концентрира в няколко основни направления, смята Гърдев.
Ако има референдум за излизане от НАТО ние ще гласуваме против, заяви Гърдев.
Бяха разгледани още темите за разполагането на чуждите военни бази, за Република Северна Македония, за държавния бюджет и данъчната политика на държавата.