Въпроси около Световния океан
Наскоро започнаха изпитанията на третия самолетоносач на КНР „Фудзиен“ – 80 хиляди тона огромна стоманена конструкция с най-модерно оборудване и с електромагнитно устройство за катапултиране на самолети. Той е сравним само с флагмана на американските носачи – 100-хилядния „Джералд Форд“, който освен модерния катапулт има и ядрен двигател.
В етап на завършване обаче е и четвъртата китайска „плаваща авиобаза“, която най-вероятно (според американския печат) ще бъде снабдена и с ядрен двигател. И какво се получава в крайна сметка? Ако за период от няколко години Пекин може да изгради четири самолетоносача, то това не значи ли, че след 9 – 10 години ще има повече от тези плуващи летища от САЩ, които Поднебесната нарича с имена на провинции, докато Щатите – с имена на президенти.
И при това китайските самолетоносачи ще са много по-модерни от авиоморската армада на тези на американците, някои от който са на пределна старческа възраст от 40 – 50 години…
Да, ама ние, тръби американската медия Си Ен Ен, сега строим още три самолетоносача! Ако вземем предвид дългогодишния срок, в който там се майсторят отдавна платените няколко бойни самолетчета за България, може да си представите колко десетилетия ще се строят въпросните три нови огромни американски самолетоносача. А да не говорим за тяхното качество, след като прехвалените граждански самолети от серията „Бойнг“ почнаха да летят без необходимия брой гайки и да се разглобяват леко в полет…
В момента китайският военноморски флот от 340 бойни единици е на първо място в света. Остава открит въпросът за т. нар. синя вода – Световния океан, където все още патрулират необезпокоявани самолетоносачите на САЩ. Както и за монтирането на ядрени двигатели, каквито имат носачите от клас „Нимиц“ на Щатите, осигуряващи на практика непрекъснато движение из океаните на света. Несъмнено, бордовите атомни двигатели отдавна не са тайна за китайските производители. Ами ако китайските корабостроители работят със същия „бесен темп“ (американски термин), скоро носачите на Пекин ще надминат по брой, мощ и качество американските и тогава „синята вода“ може и да почервенее…