В Ереван се откри III евразийски икономически форум
В понеделник в Ереван започна III евразийски икономически форум в рамките на председателството на Армения, част от Евразийския икономически съюз (ЕАИС). Основната тема на двудневния форум тази година е „10 години ЕАИС: перспективи и приоритети“, съобщи sputnik.kz.
В рамките на EИФ-2024 участниците обсъждат актуални области на икономическо сътрудничество между страните-членки на Съюза, като например: стратегическо развитие на ЕАИС, всестранно партньорство и технологично сътрудничество, дигитализация,
развитие на транспортна инфраструктура и логистика, качество на вътрешния пазар и подкрепа за предприемачеството и не на последно място международно сътрудничество.
Бизнес програмата на форума включва около 30 събития. Основните теми са да се идентифицират най-актуалните и общи проблеми на интеграционните процеси в ЕАЕС.
Форумът е насрочен да съвпадне със заседанието на Евразийския междуправителствен съвет и предвижда участието на правителствени ръководители и представители на държавните органи на страните от ЕАИС, членове на правителствата на трети страни, ръководители на голям, среден и малък бизнес, представители на международни организации, заинтересовани от развитието на взаимодействие в рамките на Съюза.
Армения е готова да се превърне във важна транзитна връзка между ЕС и Иран, както и между Запада и Изтока чрез своя проект “Кръстопът на мира” (Crossroads of Peace). Това заяви министърът на икономиката на Армения Геворг Папоян по време на дискусия за сътрудничеството между Иран и Евразийския икономически съюз (ЕАИС) в рамките на третия Евразийски икономически форум в Ереван, съобщи местната информационна агенция “Нюз.ам”, цитирана от БТА.
Министърът припомни, че Армения е единствената страна от Евразийския икономически съюз, която има сухопътна граница с Иран.
“Когато световната търговия е изправена пред много проблеми – от геополитическо напрежение до нарушени световни транспортни доставки, Армения може да се превърне в център, допринасящ за задълбочаване на разширяването на връзките в евразийската зона. Според Национална статистическа служба на страната (Armstat) търговията между Армения и Иран възлиза на 700 млн. долара, като износът за Иран е около 100 млн. долара, а вносът е 600 млн. долара. Тези данни свидетелстват за положителната динамика на икономическите отношения между двете страни и включват важни отрасли като селското стопанство, индустрията, икономиката, припомни министърът.
Според него подписването на споразумението за създаване на зона за свободна търговия между Иран и ЕАИС се превърна във важно събитие, което ще даде на Армения уникална възможност да изнася редица продукти, а премахването или намаляването на митата ще бъде сериозен стимул за износа за Иран. Министърът заяви, че ръководейки се от споразумението, постигнато между премиера на Армения и президента на Иран, страните се стремят да увеличат търговията си до 1 милиард долара, а в бъдеще – до 3 милиарда долара.
“Целта е амбициозна. За да я постигнем, трябва да увеличим асортимента и да подобрим логистичната инфраструктура”, каза Папоян.
В този контекст икономическият министър напомни за проекта “Кръстопът на мира” на арменското правителство, имащ за цел да осигури бърза и надеждна връзка от Индийския океан до Черно море през пристанището Чабахар, в Оманския залив, в Южен Иран.
“Маршрутът е много важен не само за Армения, но и за Индия, която се стреми да диверсифицира доставките си. От пристанище Мумбай товарите ще стигат до Чабахар, след това по суша до пристанищата на Грузия, Румъния, България, Гърция в ЕС, което ще намали разходите с една четвърт и ще съкрати срока на доставка с 25 дни”, заяви Папоян.
ЕАИС е международно интеграционно икономическо обединение, създадено на базата на Митническия съюз и Общото икономическо пространство, членове на ЕАЕС са Русия, Армения, Беларус, Казахстан и Киргизстан. Ереван подписа споразумение за присъединяване към съюза през 2015 г.