В Ермитажа откриха уникална изложба на фламандски натюрморт
В държавния Ермитаж в Санкт Петербург бе открита изложбата “ARS VIVENDI. Франс Снайдерс и фламандският натюрморт от XVII век”, която бе наречена най-мащабната за 2024 г. Тя се намира в Николаевската зала на Зимния дворец, където специално са построени декори в стил на фламандски пазарен площад и са добавени многобройни артефакти, които обясняват значението на детайли в натюрмортите, съобщава ТАСС.
„Представяме една от нашите най-важни изложби, както и за съвременния музеен живот като цяло. Това е мощна изложба, посветена на фламандския натюрморт, на Снайдерс. Тя е основана върху колекциите на Ермитажа, но включва и други руски колекции и за породен път, както всички наши последни изложби, показва колко много може да се покаже и да се разкаже, използвайки колекциите на руските музеи. Това е световна изложба от руски колекции“, каза генералният директор на Ермитажа Михаил Пиотровски на церемонията при откриването.
Изложбата е изградена около произведенията на най-големия фламандски майстор на натюрморта Снайдерс, на когото е посветена част от постоянната експозиция на Ермитажа. В проекта участват 70 картини на фламандски майстори на натюрморта и анималистичната живопис от епохата на разцвета на изкуството в Нидерландия през XVII век. Изложбата потапя зрителя в света на изкуството от епохата на барока, изпълнена с екзотика, разкошни букети, цветни гирлянди, изображения на плодове и на ловни трофеи.
Както отбеляза Пиотровски, в изложбата има много нови неща: „Първо, необикновеният дизайн, игра със светлината, със звуците. На изложбата са представени хербарии. Тук има научен подход към всичко растително и живо, което е изобразено, особена естетика.“
Колекцията картини се допълва с предмети от приложното изкуство – сребърни съдове, корабни модели, изделия от кост и кожа, китайски порцелан и други изделия на западноевропейски и източни майстори. В Николаевската зала са построени дървени конструкции, стилизирани като сводове на театър от барока.
Експозицията е създадена с участието на Държавния музей за изобразителни изкуства „Пушкин“, музея към Руската художествена академия и други културни учреждения. Изложбата ще работи от 19 май до 8 септември.