В Казахстан започнаха ученията на мироопазващите сили на ОДКБ
В тях участват военни контингенти от Русия, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан
Активната фаза на мироопазващите учения „Нерушимо братство 2024” започна в Казахстан на полигона „Берег“ в района на Алма Ата, съобщи кореспондент на ТАСС.
От 1 до 5 октомври ще бъдат отработени въпроси за подготовката и провеждането на Мироопазващите сили на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКБ).
„Ситуацията в света остава неспокойна и ние трябва да сме подготвени за различни предизвикателства и заплахи, които са от значение не само за нашите страни, но и за цялата световна общност“, подчерта началникът на Генералния щаб на Въоръжените сили, първият зам.-министър на отбраната на Казахстан Султан Камалетдинов на церемонията по откриването на активната фаза на ученията.
„Благодарение на далновидната и мъдра политика на президентите на нашите държави и ръководителите на отбранителните ведомства, сътрудничеството между държавите-членки на ОДКБ е динамично и устойчиво и се осъществява в съответствие с набелязаните цели. Отдаваме голямо значение на въпросите на взаимодействието в рамките на съвместната подготовка на органите за управление и войските. Пред нас стоят важни задачи за усъвършенстване на военния компонент на Организацията и изграждане на капацитет за цялостно развитие на държавите-членки на ОДКБ и гарантиране на тяхната сигурност“, отбеляза Камалетдинов.
Той поясни също, ежегодно в рамките на ОДКБ се провеждат съвместни мероприятия по оперативна и бойна подготовка, включително учения с Колективните мироопазващи сили на ОДКБ „Нерушимо братство“. През 2024 година Казахстан за първи път самостоятелно разположи мироопазващ контингент към мисията на ООН на Голанските възвишения, изпълняващ задачи по поддържане на примирието между враждуващите страни.
„Натрупаният опит се анализира и въвежда в програмите за бойна подготовка на въоръжените сили на Казахстан. Взехме го предвид при разработването на концепцията на нашето съвместно учение „Нерушимо братство”. Нашата цел е не само да покажем най-добрата страна на националните мироопазващи контингенти, но и да отработим въпросите за съгласуваността на частите при изпълнение на задачите по подготовката и провеждането на Мироопазващите сили на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКБ)“, уточни Султан Камалетдинов.
По думите му Казахстан обяви развитието на мироопазващия потенциал на ОДКБ като един от приоритетите на своето председателство в Организацията през тази година.
Обръщайки се към участниците в учението, заместник-генералният секретар на ОДКБ Таалатбек Масадиков отбеляза: „Учението се провежда в сложна международна обстановка. Територията на Централна Азия традиционно привлича вниманието на глобалните военно-политически участници в формиращия се световен ред. Големите логистични възможности на региона, съчетани с минерални запаси, създават условия за постоянно съперничество на суперсили и политическа нестабилност, включително разпространението на радикален екстремизъм и увеличаване на терористичната заплаха.
Първият зам.-началник на Обединения щаб на ОДКБ Хасан Калоев отбеляза, че особеността на ученията е в това, че освен военните формирования на организацията, участват и подразделенията на органите на вътрешните работи, полицията, вътрешните войски и войските на националната гвардия, а също службите за сигурност и упълномощените органи в областта на превенцията в съвместни действия и ликвидиране на последствията от извънредни ситуации.
По време на ученията ще бъде отработена мироопазваща операция за постконфликтно разрешаване в кризисна зона и оказване на хуманитарна помощ. Общо в ученията участват над 2000 военнослужещи, 500 единици бронирана и автомобилна техника, хеликоптери Ми-17, Ми-35, самолети Ил-76 и Си-295, а също безпилотна авиация.