В Калининград започна „Голямата африканска експедиция“
В Калининград започна „Голямата африканска експедиция“, голям международен проект, иницииран от Росриболовство. Решението за провеждане на научна експедиция е взето след резултатите от руско-африканския форум през 2023 г. Проектът е получил федерален (държавен) статут, се уточнява в съобщението на „Росрыболовство“ в Telegram, цитирано от newkaliningrad.ru.
Два изследователски кораба на Всеруския научноизследователски институт по рибно стопанство и океанография (ФГБНУ „ВНИРО“) – „Атлантида“ и „Атлантниро“ ще достигнат африканския бряг. Общо в експедицията ще участват около 100 руски учени.
Проучването ще обхване около 19 държави – от Мароко до Ангола и западната част на Индийския океан – до бреговете на Еритрея, Оман, Мозамбик, Мадагаскар и Мавриций.
„Днес стартираме един от най-мащабните проекти в комплекса на рибното стопанство – „Голямата африканска експедиция“. Това е уникално събитие, тъй като подобни изследвания не са правени у нас от 80-те години на миналия век. Експедицията ще позволи да оценим запасите на водните биоресурси край бреговете на Африка и да открием нови зони за риболов“, каза заместник-председателят на руското правителство Дмитрий Патрушев.
Сред присъстващите на церемонията по откриването на експедицията бяха и ръководителят на Федералната агенция по риболовство Иля Шестаков, изпълняващият длъжността губернатор на Калининградска област Алексей Беспрозванних и други официални лица. Тържествената церемония включваше началото на самата експедиция, среща с екипажа, посещение на един от изследователските кораби, както и на ветроходния учебен кораб „Крузенштерн”.
По думите на ръководителя на Федералната агенция по рибарство Иля Шестаков, „Крузенштерн“ като знаков учебен и ветроходен кораб, трябва да акостира в редица африкански пристанища, така че да има не само научен компонент, но и социален и хуманитарен елемент. Освен това той ще придружава изследователските кораби.“
Организатори на експедицията са „Росрыболовство“ с подкрепата на правителство на Руската федерация, като проектът получи федерален (държавен) статут.