В Москва обсъдиха бъдещето на човечеството на Международния симпозиум „Създавайки бъдещето“
От 4 до 6 ноември в Москва се провежда международният симпозиум „Създавайки бъдещето“. В него участват учени, изследователи, футуролози, писатели-фантасти и държавни служители от 101 държави, съобщии „Лента.ру“.
Симпозиумът е първото събитие в националния център „Русия“, създаден по указ на президента на Руската Федерация Владимир Путин, с цел да се запази наследството на изложението „Русия“ и да се демонстрират постиженията на страната на постоянна основа.
Тридневната програма включва над 60 събития в четири области: бъдещето на човека, бъдещето на технологиите, бъдещето на многополюсния свят и бъдещето на цивилизациите.
Темата „Бъдещето на човека“ е посветена на възможните промени в социалния живот в контекста на развитието на биологичните и дигиталните технологии, както и на създаването на нови тенденции в културата и урбанизма.
В рамките на направлението „Бъдещето на технологиите“ участниците обсъдиха задействащи иновации, които могат да променят света и обществото, както и последствията от по-нататъшния прогрес на съвременните технологични решения.
Направлението „Бъдещето на многополюсния свят“ обхвана проблемите на развитието на държавите, отношенията между държавите и международните организации. В рамките на тази област експертите предоставиха прогнози за трансформацията на социалните процеси.
Темата „Бъдещето на цивилизациите” бе посветена на анализ на сценарии за развитие на човечеството, глобалните етични и философски проблеми.
В рамките на симпозиума бе открита изложбата „Наследство за бъдещето“, проект, който подкрепя идеята за диалог за бъдещето на света, който поставя хората в центъра. Изложбата е разделена на три части.
Първата от тях демонстрира приемствеността на иновационните традиции: от идеите на визионери и писатели на научна фантастика от цял свят до постиженията на изобретателите.
Втората част на изложбата включва повече от 250 творби на млади художници от Русия, Бразилия, Индия, Иран, Китай и Етиопия. Централен експонат на изложбата е „Синът на Земята” – малко копие на скулптурата на Дун Шубин.
Третата част на изложбата отвежда зрителя в пространство, където всеки може да стане творец на общото бъдеще на човечеството и да предложи нови идеи за подобряване на света.
Експозицията е отворена за участниците в симпозиума от 4 до 6 ноември, а на 7 ноември всеки желаещ също ще може да я види. Както всички събития в Националния център „Русия“, посещението е безплатно.
Симпозиумът събра повече от 3 хиляди участници от Русия, Индия, Италия, Иран, Китай, ОАЕ, Сърбия, САЩ, Франция и други страни.
„Имаме удоволствието да приветстваме гостите на първото събитие на Руския национален център – симпозиум, който ни позволява не само да обсъждаме, но и да започнем да проектираме бъдещето заедно. В него участват лектори и делегати от 101 държави. Надявам се, че универсалната платформа, която с любов създадохме за ефективен диалог между представители на различни националности, традиции и култури, ще помогне да направим нашето общо бъдеще светло, комфортно и щастливо“, каза Татяна Карева, ръководител на отдела за международно сътрудничество на Националния център „Русия“.
„Учат ни да се страхуваме и да избягваме места като Русия, но тук ме посрещат с отворени обятия. Тук се чувствам като у дома си. Това е много специално място, където е топло и приветливо. И аз се чувствам част от тази общност“, каза Джон Молера, директор по политиките и изследванията в DD Geopolitics от САЩ.