„В най-близките месеци“: Разкриха плановете на НАТО за Русия
НАТО възнамерява да разработи нова стратегия спрямо Русия, заяви помощник държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Джеймс О’Брайън на изслушване в комисията по външни отношения на Сената, предаде live24.ru.
„НАТО ще разработи нова стратегия спрямо Русия през следващите месеци“, каза дипломатът, цитиран от телевизионния канал NTD.
Според О’Брайън тази стратегия трябва да обедини всички съюзници в по-нататъшното им взаимодействие спрямо Русия.
Изданието припомня, че поредната среща на върха на НАТО се проведе във Вашингтон на 9-11 юли. В дневния ред имаше три основни теми: укрепване на ролята на блока в координирането и финансирането на военната помощ за Украйна, укрепване на колективната отбрана и сдържане за противодействие на Русия, както и разширяване на партньорствата с азиатските страни на фона на нарастващата конфронтация между Запада и Китай.
По-рано LIVE24 разказа в кой нов регион иска да нахлуе НАТО.
Изданието посочва, че в близко бъдеще северните страни ще започнат ожесточена борба за арктическите ресурси. Това се казва в новата стратегия на Пентагона. В документа се отбелязва, че Русия и Китай са засилили сътрудничеството и това пречило на САЩ да установят контрол над Арктическия регион. Западните санкции срещу Москва се оказаха неефективни, тъй като тя намери нови купувачи на енергийните си ресурси и ускори развитието на Арктика. Въпреки това Вашингтон получи нови съюзници в лицето на Швеция и Финландия, които станаха членки на НАТО. Пентагонът иска да използва техния корабостроителен капацитет, за да създаде флот от ледоразбивачи, който ще му помогне да се конкурира с руските атомни ледоразбивачи.
В документа се подчертава, че арктическите съюзници разполагат с ефективни военни сили и висока степен на оперативна съвместимост. Разширяването на Северноатлантическия алианс и укрепването на северноевропейското отбранително сътрудничество ще разкрие нови възможности за планиране, обмен на информация и учения.
Канадският заместник-министър на отбраната Бил Блеър отбеляза, че изменението на климата прави Арктика по-достъпна. Ако западните страни не променят подхода си, рискуват да загубят най-важната си транспортна артерия.
Съединените щати прогнозират, че до средата на този век по-голямата част от търговските потоци от Европа към Азия и обратно ще преминават през Северния ледовит океан.
Западът е изправен пред проблема с изграждането на ледоразбивачния си флот, който се превърна в слабо звено в стратегията му. Два стари американски ледоразбивача не са достатъчни. Ситуацията в другите страни-членки на НАТО също оставя много да се желае.
Съединените щати няма да могат да разчитат напълно на своите съюзници в Арктика. Има и недостиг на транспорт за транспортиране на стоки и войски в трудни полярни условия. Единствените подходящи всъдеходи, шведските Bandvagn 206, са остарели, пише РИА Новости.
В Русия ситуацията е много по-добра. Има два атомни ледоразбивача с мощност 75 хил. к.с., както и два ледоразбивача с еднореакторна инсталация с мощност 50 хил. к.с., атомен контейнеровоз и пет кораба за техническо обслужване. Освен това има дизелово електрически кораби и резервния ледоразбивач „Советский Союз“.
В Северна Русия е разгърната мрежа от военни бази и летища, войските са оборудвани с техника, способна да работи в екстремни условия. Арсеналът включва също зенитно-ракетни системи с голям обсег С-400, брегови ракетни системи и системи за противовъздушна отбрана “Панцир” и “Тор”.
Москва въвежда в експлоатация и нови патрулни кораби от ледов клас проект 23550. Първият, „Иван Папанин“, вече участва в парада на флота в Деня на ВМФ. Следващият, „Николай Зубов“, ще бъде готов през 2026 г. Русия има всичко, за да се бори за арктическите ресурси.
По-рано LIVE24 съобщи, че Западът е обезпокоен от действията на Русия в Арктика.