В НАТО искат Европа да е разграден двор
Генерали мечтаят техниката на блока да се движи свободно, като камион с ябълки
САЩ продължават да притискат своите европейски подопечни, а те безпрекословно не само изпълняват всички нови разпореждания, а дори се надпреварват да угодят на началството. Така Вашингтон по бързата процедура получи зелена светлина за свободното движението на своите “воини на светлината” по пътищата на Европа. В своето покорство особено се проявиха три страни. В края на януари Нидерландия, Германия и Полша подписаха декларация за създаване на коридор за транзитно придвижване на войските и военната техника на НАТО директно до руско-беларуската граница.
Същевременно по данни на британския Times в алианса са били възобновени преговорите за т. нар. военен Шенген. И те са насочени към създаване на условия за безпрепятствено движение на военни и техника, без да се сблъскват с действащите до този момент бюрократични пречки. Планира се преговорите да завършат в най-скоро време и резултатите да бъдат одобрени на срещата на високо равнище на пакта през юли във Вашингтон. Информацията бе потвърдена от шефа на Обединеното командване на НАТО по тиловото обезпечаване и логистиката генерал Александер Золфранк. Той с тревога заяви, че при ученията на алианса възникват множество трудности, за чието преодоляване са нужни много усилия. Имало е случай, когато американски танкове, които трябвало да бъдат прехвърлени от Германия в Унгария, са заседнали на австрийската граница, защото в Австрия в почивни дни било забранено преминаването на тежка техника по аутобаните. Натовският генерал се жалва и от твърде различните норми и правила в осигуряване на екипировката на военните и при транспортиране на особено опасни товари. Според него трябва да има “хармонизация” на натовските стандарти. Генералът тиловик мечтае за момент, когато натовци ще имат възможност да се придвижват свободно из Европа и за това ще им трябва едно-единствено разрешение и техният ход ще спира само за да си заредят техниката.
Въпросът бе повдигнат още през 2017 г. от тогавашния командващ войските на САЩ в Европа ген. Бен Ходжес. Много преди началото на военната операция в Украйна той настоя за “ефективно сдържане”, чиято цел е “военните на алианса да стигнат до критичните точки по-бързо от руснаците”. “Трябва да създадем условия, които ще позволят конвоите на НАТО да пресичат границите на страните от ЕС с такава лекота, както това правят камионите с ябълки”, поиска той. Тогава инициативата потъна в блатото на брюкселската бюрокрация.
За “военния Шенген” сега си спомниха едновременно със старта на най-големите учения на НАТО от 30 години насам, които ще продължат до края на май. В тях участва рекорден контингент от 90 хиляди военни от всички страни на пакта. Декларираната цел е: да се подобри способността за провеждане на продължителни и сложни операции във всички сфери на бойната действителност, във всякакви условия и на пространството “от Крайния север до Централна и Източна Европа”. Легендата е повече от банална: някаква страна (никой не бива да се съмнява, че става дума за Русия) напада държава от НАТО, армиите от всички страни членки се задействат в съответствие на член 5 от устава на алианса за колективна отбрана и са длъжни да контраатакуват.
Мащабните 4-месечни маневри са разделени на няколко етапа. Прави впечатление съсредоточаването на действията не само в пограничния район на Източна Европа, но на север – в Арктика. Именно там са планирани най-активните сухопътни “игри”, включително акваторията и крайбрежието на Балтийско море. Целта не се крие: да бъде отрязан руския ексклав Калининградска област, който се свързва с голямата страна чрез Сувалкския коридор. Тази тънка 100-километрова ивица служи за граница между Литва и Полша, като тръгва от Беларус на изток и на запад опира в ексклава. Полските и литовските власти вече неведнъж провокираха Москва, като се опитваха да затворят коридора. По време на ученията в този район се планира усилено участие на Литва, Полша, Германия и на… турски специални части. Обявено бе, че маневрите ще бъдат приближени максимално до условията на реалните бойни действия в Украйна и за целта ще бъдат използвани данните на военните разузнавания на страните членки.
В Кремъл – напълно логично и справедливо, наричат ученията “поредна провокация”. Точен е и коментарът на китайското англоезично издание Global Times: “Нека не забравяме, че докато разиграва военни игри в Европа, едновременно с това алиансът остава дълбоко въвлечен в конфликт с Русия чрез своята марионетка Украйна. Освен това в редица изявления на представители на НАТО се твърди, че ученията целят да проверят способността на алианса “бързо да разгръща сили от Северна Америка за укрепване отбраната на Европа”. С други думи, широкомащабните маневри с участието на 32 армии са подготовка за реализиране на сценарий, при който хибридната война ще прерасне в пряк сблъсък с Русия”. Подобни опасения имат основания, още повече че според редица наблюдатели ученията ще бъдат използвани за доставката на оръжия за Украйна. Според тях голяма част от военната техника, участваща в маневрите, няма да бъде върната в страните, които са я изпратили – каквато обикновено е практиката, а директно ще попълнят арсенала на киевския режим. Част ще остане в базите в Източна Европа.