В Нидерландия намаляват въглеродните емисии чрез спад на производството, а не от зелени мерки
Най-замърсяващите нидерландски компании не са намалили емисиите си чрез подобрения и по-голяма устойчивост, а чрез намаляване на производството, съобщава новинарският сайт НЮ.
Данните на нидерландския орган по емисиите показват, че макар общите емисии на въглероден диоксид да са намалели с 13 процента за две години, най-големите замърсители произвеждат повече парникови газове за всеки тон от продукцията си – повече, отколкото преди година.
“По-рано тази година отчетохме рекорден спад на въглеродните емисии в промишлеността и енергетиката. Данните, с които разполагаме сега, потвърждават обаче това, което подозирахме тогава: спадът на въглеродните емисии в промишлеността се дължи основно на по-ниското промишлено производство и само в малка степен е резултат от подобрени и по-чисти производствени методи”, казва директорът на нидерландския орган по емисиите Марк Бресерс, цитиран на сайта на институцията. Според него има и положителни изключения: 148 завода са успели да подобрят ефективността си по отношение на въглеродните емисии.
Общо 356 компании са класифицирани като големи замърсители и попадат в обхвата на европейската система за търговия с емисии. Заедно те са отговорни за около половината от производството на въглероден диоксид в Нидерландия.
Органът по емисиите изчислява въглеродния коефициент въз основа на емисиите на въглероден диоксид и действителното промишлено производство. Тези коефициенти показват, че макар малка част от фирмите да са станали по-малко замърсяващи, без да намаляват нивата на производство, някои от най-големите замърсители всъщност отделят повече въглероден диоксид на тон продукция.
Тежката промишленост в Нидерландия, както и в други европейски страни е изправена пред тежка задача, според директора на нидерландския орган по емисиите Марк Бресерс. “Новите данни показват, че трябва да се направи много, за да се гарантира, че емисиите на въглероден диоксид могат да намалеят още повече, като същевременно се запази или дори увеличи производителността. За тази цел са необходими иновации и подобрения в ефективността по отношение на въглеродните емисии”, казва Бресерс.