В Плевен ще има алея на името на един от най-успешните кметове на града – Андрей Романов
Решението за почит към човека, изградил Плевенската панорама, над 13 000 жилища и модерния градски център, бе прието единодушно от местния парламент
Алея, кръстена на един от най-успешните кметове на Плевен – Андрей Романов, ще бъде открита официално на 10 октомври. За това съобщават от пресцентъра на Община Плевен.
Тя се простира от кръстовището на ул. “Ген. Владимир Вазов” с ул. “Мур” до паркинга на Панорама “Плевенска епопея 1877”.
Предложението бе подкрепено с пълно единодушие в Общинския съвет.
Андрей Романов почина на 7 февруари тази година, на 96-годишна възраст. Той е кмет на Плевен от 1971 до 1979 г. Периодът на управлението му остава в новата ни история с реконструкция на централното градско ядро и изграждането на Големия фонтан, трите водни огледала и Водната каскада; строителство на всички подземни съоръжения, в това число подземен проходен колектор, изграждане на нова декоративна настилка на централния площад и засаждане на дървесна и цветна растителност; строителството за по-малко от година на Панорама “Плевенска епопея 1877”, както и алея “Скобелев”. През неговия мандат в Плевен са построени 13 282 апартамента, голям брой детски заведения и училища.
Роден е на 30 ноември 1926 г. в с. Славовица, Плевенско. Завършва основно образование в родното си село, а средно в плевенската Мъжка гимназия. През 1967 г. завършва Академията за обществени науки и социално управление със специалност „Икономист“.
От 1950 до 1954 г. е първи секретар на ОК на ДКМС.
От 1952 г. е завеждащ отдел и секретар по организационните въпроси в ОК на ДСНМ. През 1955 – 1959 г. е завеждащ отдел в ГК на БКП – Плевен. В периода 1959 – 1962 г. е председател на ТКЗС с. Славовица. От 1962 до 1964 г. е инструктор в Окръжния комитет на БКП, след което от 1964 до 1966 г. е председател на Окръжния съвет за БСФС в Плевен; от 1966 г. е председател на ОС на Българските профсъюзи в Плевен, от 1967 до 1971 г. – секретар на Градския комитет на БКП в града.
След успешния мандат в Плевен, Романов от 1979 до 1987 г. е председател на ОНС на Община Долна Митрополия, след което се пенсионира.
След пенсионирането си през 1987 г. става председател (на обществени начала) на Комитет за възстановяване на парк „Кайлъка“ за период от 4 години, а след това председател на Движението на ветераните (4 години).
Почетен гражданин е на Плевен и на Долна Митрополия. Носител на държавни отличия.
Съвместно с Тодор Илиев написват книгата „Славовица през вековете“, отпечатана през 2005 г. Книга, събрала не само типичната за този тип издание информация, а интригуваща с любопитни факти, богат снимков материал, автентичен фолклор. Втората му книга „Време на мечти, време на дела“, излязла от печат през 2007 г., е автобиографична. Творбата е уникална по своята същност заради факта, че представя едни от най-интензивните години в историята на града. За разликата от обичайната мемоарна литература, авторът представя на страниците на книгата си не само личните си спомени, но и прави задълбочен преглед на сътвореното в нашия град и региона от Девети септември 1944 г. до днес. Това е времето, в което се изграждат над 50 крупни промишлени предприятия, работят научни институти, построени са Панорама „Плевенска епопея 1877 – 1878 г„ Историческия музей, галерия „Дарение на Светлин Русев“, паметници на признателност, Водната каскада, парк „Кайлъка”.