В Русия отбелязаха 117 години от рождението на акад. Сергей Корольов
На 12 януари руската ракетно-космическа индустрия отбеляза 117 години от рождението на Сергей Павлович Корольов, основател на практическата космонавтика и един от най-големите учени на ХХ век в областта на космическото ракетостроене и корабостроене, конструктор, който има огромен принос в развитието на руската космонавтика.
Миналия петък сутринта до Кремълската стена в Москва се състоя традиционната церемония по полагане на цветя пред паметното място, където е погребан прахът на Сергей Корольов. Генералният директор на “Роскосмос” Юрий Борисов, представители на ръководството на държавната корпорация и нейните филиали, настоящи членове на отряда на космонавтите и ветерани от индустрията дойдоха да отдадат почит към паметта на конструктора.
Освен това възпоменателни събития се проведоха в подмосковския град Корольов, където е живял и работил основоположникът на практическата космонавтика, съобщи tvspb.ru.
Сергей Павлович Корольов е съветски учен и конструктор на ракетна и космическа техника. Той е двукратен герой на социалистическия труд, лауреат на Ленинска премия, академик на Академията на науките на СССР. Наричан е Баща на съветската космонавтика. Корольов е създателят на съветското стратегическо ракетно оръжие със среден и междуконтинентален обсег и основоположник на практическата космонавтика. Неговите конструкторски разработки на ракетна техника имат изключителна важност за развитието на съветското ракетно въоръжение, а в областта на космонавтиката имат световно значение.
През 1931 г. Корольов основава група за изучаване на реактивно движение. Групата успява да разработи първите съветски ракети с течно гориво – ГИРД-9 и ГИРД-10. През 1933 г. военните поемат групата и заедно с Валентин Глушко създават първия пилотиран летателен апарат с ракетен двигател РП-318 (Ракетоплан).
На 22 юни 1938 г. Корольов е арестуван от служители на НКВД. Осъден е на 10 години затвор за участие в троцкистка организация и е изпратен в трудов лагер на ГУЛаг в Източен Сибир. Делото му е преразгледано след няколко месеца и е преместен в т. нар. шарашка (секретна научно-конструкторска организация). Освободен е през 1944 г.
В края на 40-те и началото на 50-те години на ХХ в. Корольов работи по междуконтиненталните балистични ракети от Р-1 до Р-7. На 4 октомври 1957 година е изстрелян първият в света изкуствен спътник “Спутник-1”, който е изведен в орбита от ракетата носител Р-7.