В Русия разработиха система за търсене на хора чрез Wi-Fi
Учени от Сибирския държавен университет по телекомуникации и информатика (СибГУТИ) са разработили система, която позволява издирване на човек на закрито с помощта на Wi-Fi с точност от 5-7 м. Мобилните мрежи определят местоположението с точност до 300-500 м и не могат да се използват за търсене на закрито, например в промишлени зони и мини, а сателитният сигнал може просто да не премине през стени и други препятствия, съобщиха за ТАСС от пресслужбата на университета.
„Специалисти от научно-образователния център за наукоемки промишлени предприятия в Новосибирск разработиха софтуер за определяне на местоположението на мобилни устройства във Wi-Fi мрежа на закрито с точност от 5-7 метра. Системата може да се използва за издирване в сгради, мини и подземни помещения, а също за родителски контрол на ученици, помощ при ориентиране в големи сгради и особено за хора с увреждания“, се уточнява в съобщението.
Както поясни пресслужбата устройство с Wi-Fi достъп, независимо дали е смартфон или часовник, определя параметрите на точките за достъп до Wi-Fi мрежата, както и нивата на сигнала от тези точки за достъп до желания обект. В същото време търсеното устройство може дори да не е регистрирано в мрежата. Системата събира информация, след което я изпраща на сървъра, където се изчислява разстоянието до всяка точка и чрез метода на трилатерация се определят координатите на обекта. Колкото повече Wi-Fi точки има наоколо, толкова по-точен ще бъде резултатът.
„Проблемът с точността на местоположението на закрито е в това, че сигналът от GLONASS или GPS сателитите тук е много слаб. А въз основа на сигнали от базови станции на мобилни мрежи, точността на определяне е много груба: до 300-500 метра. Естествено, на закрито е необходима друга точност, обикновено не по-лоша от 5-7 метра“, поясни Анатолий Костюкович, ръководител на центъра, доцент от катедрата по инфо-комуникационни системи и мрежи (ИКСС) на СибГУТИ.
Той отбеляза, че на руския пазар са представени предимно чуждестранни аналози на подобна система, но сега е много трудно да се сертифицират в Русия, тъй като те могат точно да проследяват местоположението на хората.
Руската система вече е тествана в едно от училищата в Новосибирск и ще позволи на родителите в бъдеще да проследяват местоположението на децата си с помощта на приложението.
„Сега работим върху алгоритъм за проследяване на движението, така че не само да определяме къде се намира обектът на наблюдение, но и къде се движи, така че приложението да показва маршрута, както е при навигаторите“, поясни Костюкович.
***
СибГУТИ е най-големият специализиран университет отвъд Урал за обучение на кадри за телекомуникационни и IT компании. Университетът е основният образователен комплекс на Министерството на цифровото развитие на Русия.