В руската промишленост се усеща реален оптимизъм
Статистиката показва експлозивен растеж на индустрията в Русия. „Това никога не се е случвало в Москва“, описа впечатляващите темпове на растеж на промишленото производство и не само в своя регион кметът на руската столица Сергей Собянин.
Кои отрасли се развиват най-бързо и защо?
Реалността за пореден път опроверга песимистичните прогнози на западните икономисти за перспективите пред руската икономика. Индексът на бизнес активността (PMI) за руските производствени отрасли през май нарасна до 54,4 пункта от 54,3 пункта през април.
Това „показва рязко подобрение в руския производствен сектор“, съобщи S&P Global. Агенцията се базира на резултатите от проучване на мениджъри по покупки на руски компании (това е т. нар. PMI индекс, съставян месечно за всички водещи икономики).
През март активността в производствения сектор на Русия нарасна с най-бързите темпове за последните 18 години.
В същото време, както показаха резултатите от проучването на S&P, тогава за първи път от октомври 2023 година беше регистрирано значително увеличение на поръчките за износ. Тоест Русия увеличава не само доставките си на енергийни ресурси и храни в чужбина, но и износа на промишлеността. Тези данни са потвърдени от „Росстат“. Според статистиката, публикувана в края на май в Русия през януари-април 2024 г. промишленото производство се е увеличило с 5,2% спрямо същия период на 2023 г.
Признавайки устойчивостта на руската икономика при наличие на санкциите, международните експерти прогнозираха промишлен спад за Русия.
„В средносрочен план на руската икономика ще й пречи напускането на транснационалните корпорации, загубата на човешки капитал и откъсването й от световните финансови пазари. И затова очакваме, че в средносрочен план производството в Русия ще бъде със 7% под прогнозата отпреди войната“, заяви говорителят на МВФ Джули Козак през август 2023 г.
Въпреки това 2023 година показа ръст на руската икономика с 3,6%., при което значителната част от този ръст е била осигурена именно от промишлеността. През последното тримесечие на 2023 г. натоварването на капацитета се е увеличило до 81% (много висок показател според западните стандарти).
През 2024 г. икономическият растеж в Русия продължава. През първото тримесечие на 2024 г. БВП на Русия се е увеличил с 5,4% спрямо първото тримесечие на 2023 г. Промишлеността също продължава да се разраства.
„Въпреки неприятелските действия местната индустрия се развива динамично основно благодарение на обработката, като през април регистрирахме увеличение от над 8%. Машиностроенето също остава основен двигател вече не един месец, а ако говорим за сегменти, например, производството на компютърно и електронно оборудване то се е увеличило с 44%“, каза ръководителят на руското правителство Михаил Мишустин.
По думите му това са данни само за най-големите дялове от икономическата статистика. Усилията за заместване на вноса и укрепването на технологичния суверенитет доведоха до появата на нови производствени мощности в Русия, като например компоненти за оборудване, разходни консумативи за използващо се вносно оборудване и др. Всички тези отрасли допринасят за цялостния растеж. Ситуацията е особено показателна в най-индустриализираните региони, например в столицата.
„В Москва това не се е случвало никога преди, когато обемът на производствената промишлена продукция нараства с 18% годишно и това не е само отбранителната индустрия, това е всичко: фармацевтика, машиностроене и почти всички ключови сектори“, каза кметът на руската столица Сергей Собянин. Още повече, че според него „цялата страна демонстрира доста сериозен растеж“.
Западните анализатори (и някои руски либерални икономисти) интерпретираха тези данни като краткосрочен скок, причинен от увеличаване на отбранителните поръчки, поставяйки под съмнение перспективите за индустриален растеж.
Но по-оптимистично настроени са бизнес практиците: директори и водещи мениджъри на компании (въз основа на чието проучване се съставя индексът). И това е отразено в индекса на бизнес активността (PMI), споменат по-горе.
Какви са причините за оптимизъм и защо руската индустрия расте с толкова бързи темпове?
Налице е комбинация от няколко ключови фактора, които стимулират промишления и икономическия растеж като цяло. Разбира се, увеличаването на държавните разходи за закупуване на промишлени продукти, включително военни продукти, е важно. Освен това има забележим ръст на инвестициите в създаването на нови производства и развитието на вече съществуващите.
Наблюдава се и нарастване на несуровинния износ и увеличение на разходите на домакинствата, (то е съчетано с нарастването на спестяванията, което осигурява дългосрочния характер на това търсене). С други думи, населението поддържа търсенето на местните промишлени продукти.
„На Петербургския международен икономически форум (SPIEF) имаше дискусия за това как да запълним пазара със стоки. Може и чрез внос – но тогава излиза, че ще работим за него. Нямаме нужда от това. Развитието на местната промишленост и производството на потребителските стоки отговаря на това търсене от страна на населението“, обясни директорът на Института за социално-икономически изследвания на Финансовия университет към правителството на Руската федерация Алексей Зубец пред вестник „ВЗГЛЯД“.
От своя страна износът, (включително несуровинен) поддържа положителен търговски баланс. Русия разполага със значителни финансови средства за закупуване в чужбина на тези компоненти, които все още не са претърпели заместване на вноса, както и средства за производство: машини и оборудване за нови руски заводи. Само през януари-април търговският излишък се е увеличил с 18,8%, до 50,5 млрд. долара.
Балансираният търговски баланс се постига до голяма степен чрез възстановяване на износа, който не е свързан с ресурси. По този начин се намалява зависимостта на Русия от световните цени на въглеводородите. Освен това диверсификацията на износа засилва външноикономическото влияние на Русия.
По думите на Алексей Зубец износът на технически сложни продукти, (а потребителските стоки заемат незначителен дял от руския износ), укрепва връзките със страните вносители, в които се изпращат руски специалисти, сред които са: монтажници на оборудване, проектанти, работници и др. Тези, които ще работят с руско оборудване, идват на обучение в Русия. Тоест износът е не само начин за печелене на валута, но и се превръща в инструмент на меката сила.
Ярък пример е ядрената енергетика. Русия не само строи реактори, но и обучава специалисти и често създава нови индустрии в икономиката на страната-клиент, като съдейства за създаването на висококвалифициран научен и технически персонал там.
Тенденциите за разширяване на несуровинния износ, който не е свързан с ресурси, тепърва започват да се развиват. Затова руския бизнес като цяло е уверен, че благоприятната пазарна ситуация ще продължи.
Но не само местният бизнес е уверен в продължаването на икономическия растеж в Русия, така мислят и чуждестранните предприемачи, които все още работят на руския пазар. Оказа се, че много от тях не са напуснали Русия. Това показва скорошен доклад на Виенския институт за международни икономически изследвания.
В документа се казва, че „само 9,5% от чуждестранните компании напълно са напуснали Русия“. Но много корпорации, които обявиха началото на процеса на освобождаване от руски активи, или обявиха промяна в решението си, или без реклама продължават да разширяват дейността си в Русия на фона на разговори за бъдещо напускане. Включително в сферата на промишленото производство.